ogólnowydziałowe
Inne projekty rozwojowe realizowane na Wydziale
Na Wydziale obecnie realizowane są projekty, których celem jest rozwój całego Wydziału - zarówno związane są z rozwojem potencjału ludzkiego jak i z wyposażeniem MWB w nowoczesny sprzęt i aparaturę badawczą o charakterze zintegrowanym.
(polska nazwa: MINDtheGEPS - Zmiana funkcjonowania instytucji poprzez wdrożenie Planu Równego Traktowania Kobiet i Mężczyzn)
Od lutego 2021 roku, przez kolejne cztery lata, Uniwersytet Gdański będzie realizował projekt MINDtheGEPS - Modifying Institutions by Developing The Gender Equality Plans finansowany z Programu Horyzont 2020 w ramach tematu „Wspieranie organizacji badawczych we wdrażaniu Planów Równości Płci”.
Projekt ma na celu promowanie równości płci poprzez wdrażanie Planów Równości Płci (ang. Gender Equality Plan – GEP) w różnych typach organizacji prowadzących badania naukowe, w pięciu krajach europejskich, które nie osiągnęły 25% wyniku w zakresie udziału kobiet na kierowniczych stanowiskach w szkolnictwie wyższym. Poza Polską, wśród tych krajów znalazły się: Irlandia, Włochy, Hiszpania i Serbia. Propagowanie równości płci jest jednym z priorytetów polityk UE wdrażanych przez Komisję Europejską zarówno za pomocą programu Horyzont 2020, jak i w ramach Europejskiej Przestrzeni Badawczej (The European Research Area, ERA) we współpracy z państwami członkowskimi i organizacjami badawczymi.
Na Uniwersytecie Gdańskim głównym celem projektu będzie stworzenie i wdrożenie Planu Równości Płci (GEP) promującego równość kobiet i mężczyzn w badaniach i innowacjach. Planowane działania mają na celu: zwiększenie udziału kobiet w organach decyzyjnych i kierowniczych uczelni, powołanie rzecznika ds. równości płci oraz prowadzenie otwartych i skierowanych do określonych grup pracowników szkoleń, a także monitorowanie procesów rekrutacji i awansów na stanowiska naukowe i administracyjne pod kątem równości szans. Środki uzyskane w ramach projektu MINDtheGEPs pozwolą na zorganizowanie szeregu działań zmierzających do podniesienia świadomości kadry akademickiej w zakresie realizowania polityki równych szans kobiet i mężczyzn, a także na opracowanie planu działań prowadzącego do przyspieszenia zmian strukturalnych i stosowania integracyjnego podejścia.
Kierownikiem projektu z ramienia Uniwersytetu Gdańskiego jest prof. dr hab. Ewa Łojkowska z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która będzie stała na czele multidyscyplinarnego zespołu tworzonego przez przedstawicieli kilku jednostek UG: Wydziału Nauk Społecznych - prof. UG, dr hab. Natasza Kossakowska-Berezecka, dr Magdalena Żadkowska, Wydziału Biologii – prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi – mgr Izabela Raszczyk, Wydziału Ekonomicznego – dr Łukasz Dopierała, MWB UG i GUMed – mgr Marta Dziedzic.
Europejskimi Partnerami w projekcie są: Università degli Studi di Torino (Włochy) – lider projektu, National Research Council (Włochy), Institute of Technology Tralee (Irlandia), Uniwersytet Jagielloński (Polska), School of Electrical Engineering-University of Belgrade (Serbia), Fundacion para la promocion de la Innovacion, Investigacion Y Desarrollo Tecnologico en la Industria de la Automocion de Galicia (Hiszpania), Knowledge and Innovation (Włochy), Uppsala University (Szwecja), Elsevier (Holandia).
Kwota dofinansowania dla konsorcjum wyniosła blisko 3 mln euro, w tym dla Uniwersytetu Gdańskiego ponad 200 tys. euro.
(polska nazwa: ResBios - Ugruntowanie praktyk odpowiedzialnych Badań i innowacji w obszarze nauk biologicznych)
Projekt ResBio (Responsible Research and Innovation Grounding Practices in Biosciences) finansowny z programu UE Horyzont 2020, rozpoczął swoje działania w styczniu 2020 roku i będzie realizowany przez trzy lata w konsorcjum tworzonym przez 12 partnerów z 11 krajów, koordynowanym przez Uniwersytet Tor Vergata z Rzymu. Budżet Projektu to 1,5 mln EUR.
Projekt ResBios odwołując się do doświadczeń we wdrażaniu zmian strukturalnych w obszarze odpowiedzialnych badań i innowacji (Responsible Research and Innovatoin – RRI) zebranych podczas realizacji wcześniejszego projektu z Horyzontu 2020 STARBIOS2, ma na celu wdrożenie praktyk RRI w pięciu nowych europejskich organizacjach badawczych poprzez realizację dedykowanego pakietu działań. Rezultatem tych aktywności mają być zmiany instytucjonalne w uczestniczących w projekcie jednostkach w odniesieniu do pięciu kluczowych obszarów RRI (zaangażowanie społeczne, edukacja, równość płci, otwarty dostęp, etyka). Wybrani partnerzy projektu STARBIOS2, którzy wdrożyli już plany działań w obszarze RRI doprowadzając do zmian strukturalnych w swoich instytucjach, jako doświadczone organizacje przyjmą rolę „mentorów” wobec partnerów „początkujących”, którym służyć będą radą, przykładami i wsparciem.
12 partnerów projektu: Ivan Franko University of Lviv (Ukraina), Faculty of Agriculture Zagreb University (Serbia), Democritus University of Thrace (Grecja), National Council of Scientific Research -CSIC (Hiszpania), Knowledge and Innovation SRL (Włochy), EUSEA (Austria), University of Bremen (Niemcy), AgrobioInstitute (Bułgaria), University of Primorska (Słowenia) i Aarhus University (Dania).
Kierownikiem Projektu po stronie UG jest prof. dr hab. Krzysztof Bielawski – Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. W realizacji projektu na UG uczestniczą: prof. dr hab. Ewa Łojkowska i mgr Marta Dziedzic z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, mgr Izabela Raszczyk z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi UG, prof. UG dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka i dr Magdalena Żadkowska z Wydziału Nauk Społecznych.
Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych:
Facebook: resbiosproject
Tweeter: resbios
YouTube: resbios
IN: resbios
Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (MCBSP) to wspólna jednostka badawcza Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu w Edynburgu, podporządkowana Rektorowi Uniwersytetu Gdańskiego. Centrum utworzono na podstawie umowy o współpracy dotyczącej działań badawczych i edukacyjnych w zakresie terapii przeciwnowotworowych pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem w Edynburgu.Powstanie Centrum w Gdańsku zostało zainicjowane dzięki nawiązaniu współpracy zespołu wirusologii molekularnej, kierowanym przez prof. Krystynę Bieńkowska-Szewczyk Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii z laboratorium prof. Huppa. Przygotowanie modelu współpracy w zakresie roli Uniwersytetu Gdańskiego jako instytucji obejmującej w swojej strukturze nowe centrum koordynował prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, Prorektor ds. Rozwoju UG wspierany przez mgr Izabelę Raszczyk z Biura Zarządzania Projektami Rozwojowymi UG.
Badania nad szczepionką leczącą raka i nowymi lekami na choroby neurodegeneracyjne i nowotworowe to wyzwania, jakie podejmują dwa międzynarodowe centra naukowe, które powstały w Polsce dzięki środkom w łącznej wysokości ponad 76 mln zł, przekazanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). Na Uniwersytecie Gdańskim powstało Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi, a na Uniwersytecie Warszawskim – ośrodek badawczy ReMedy.
Dwóch światowej klasy naukowców, prof. Ted Hupp i prof. Robin Fahraeus, otrzymało 41 milionów złotych na utworzenie w Uniwersytecie Gdańskim Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi. Finasowanie zostało przyznane na okres 5 lat, a w ramach projektu powstały grupy badawcze, w których uczelnia zatrudnia ok. 30 osób.
Prof. Ted Hupp, szef Centrum Badań Eksperymentalnych nad Rakiem (Experimental Cancer Research) przy Uniwersytecie w Edynburgu, oraz prof. Robin Fahraeus, kierujący laboratorium badawczym we Francuskim Narodowym Instytucie Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM), to wybitni, znani w świecie naukowcy, którzy prowadzą badania związane z nowymi terapiami nowotworowymi.Leczenie chorób onkologicznych jest obecnie jednym z największych wyzwań naukowych w obszarze zdrowia. Nowe terapie przeciwnowotworowe mają na celu aktywowanie systemu immunologicznego, m.in. za pomocą terapeutycznych szczepionek, w taki sposób, aby potrafił on rozpoznać i zwalczać namnażające się komórki nowotworowe. Ten kierunek badań, ścisłe związany z pracami w obszarach takich jak biologia molekularna, genetyka i proteomika, podejmowany jest obecnie z wielkimi oczekiwaniami przez wiele ośrodków naukowych na świecie.
Uniwersytet Gdański został doceniony w konkursie jako miejsce spełniające najlepsze warunki do prowadzenia badań molekularnych i biomedycznych na najwyższym poziomie. Nowoczesny kampus, w którym w bliskim sąsiedztwie znajdują się specjalistyczne laboratoria z rożnych dziedzin, w szczególności Wydział Chemii i Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed, wyposażone w wysokiej klasy aparaturę badawczą i zatrudniające naukowców, którzy będą współpracować z nowym centrum, to elementy niezmiernie istotne dla powodzenia przedsięwzięcia. Zaplanowano również ścisłą współpracę z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, dysponującym Trójmiejską Akademicką Zwierzętarnią Doświadczalną oraz biobankiem. Współpraca naukowa grup badawczych nowego Centrum i GUMed będzie się odbywać w zakresie onkologii molekularnej. Atuty Gdańska to także dynamiczne otoczenie branży biotechnologicznej i farmaceutycznej oraz atrakcyjna lokalizacja i dobra komunikacja ze światem dzięki lotnisku w bliskiej odległości od kampusu.
Zagranicznym partnerem strategicznym jest Uniwersytet w Edynburgu, jeden z najlepszych uniwersytetów w światowych rankingach. Partner strategiczny będzie współpracował z nowym centrum nie tylko naukowo, ale również w dużej mierze wesprze je w zakresie wprowadzania najlepszych praktyk z zarządzania nauką, organizacji pracy czy relacji z przemysłem. Innowacyjne centrum doskonałości, jako jednostka wspólna Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu w Edynburgu, planuje najwyższej jakości badania naukowe i przyczyni się do wzrostu umiędzynarodowienia oraz lepszej współpracy nauki z przemysłem.
Kolejnym projektem, który zdobył finansowanie w ramach drugiego otwartego konkursu w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze jest nowy ośrodek badawczy na Uniwersytecie Warszawskim. Będzie nosił nazwę ReMedy i będzie skoncentrowany na prowadzeniu badań naukowych dotyczących mechanizmów regeneracyjnych. Na ich czele staną światowej sławy naukowcy prof. Agnieszka Chacińska oraz prof. Magda Konarska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego (CeNT UW).
Wyniki konkursu i pozostali laureaci na stronie: FNP
Kierownik projektu: prof. Ted Hupp
Okres trwania projektu: 2017 - 2022
Budżet UG: 41 000 000 złotych
Strona www: www.iccvs.ug.edu.pl
Kontakt:
ICCVS Biuro : iccvs@ug.edu.pl
Izabela Raszczyk: izabela.raszczyk@ug.edu.pl
telefon: +48 58 523 23 72
W ramach STARBIOS2 Uniwersytet Gdański wraz z 11 partnerami z Europy, USA i Brazylii pracował nad koncepcją uwzględniania w procesie badawczym konsekwencji społecznych i etycznych prowadzonych badań (Responsible Research and Innovation- RRI).
Ideą projektu było opracowanie i wdrożenie w wybranych instytucjach naukowych prowadzących badania w dziedzinie szeroko rozumianych nauk biologicznych, chemicznych i biotechnologicznych indywidualnych planów działania, umożliwiających zmiany strukturalne w zakresie odpowiedzialnych badań i innowacji. Plan działania dla Uniwersytetu Gdańskiego, w tym dedykowany pilotaż realizowany w Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed, obejmował m.in.:
- upowszechnienie wiedzy o odpowiedzialnych badaniach i innowacjach
- wsparcie rozwoju kariery naukowej kobiet
- pilotażowy kurs dla studentów MWB oraz organizacja Letniej Szkoły Biotechnologii w 2018 roku poświęconej tematyce odpowiedzialnych badań i innowacji
- rozwój procedur publikowania w systemie Open Access oraz kwestii związanych z bioetyką
- rozwój odpowiedzialnego transferu technologii poprzez wsparcie CTT UG
Jednym z ważniejszych osiągnięć projektu, które przyczyniło się do zmiany strukturalnej na Uniwersytecie Gdańskim, było powołanie przez Rektora w 2019 roku Komisji ds. realizowania społecznej odpowiedzialności nauki, realizującej zadania związane z polityką społecznej odpowiedzialności nauki w 3 obszarach: zaangażowanie społeczne nauki i naukowców, edukacja społeczeństwa i równość płci (równość kobiet i mężczyzn w zakresie kariery naukowej oraz równość płci w kontekście podejmowanych badań naukowych). W lipcu 2020 roku Komisja wydała swój pierwszy raport: Kobiety w nauce. Zarządzanie różnorodnoscią i równouprawnienie płci w społecznej odpowiedzialności Uniwersytetu Gdańskiego.
Projekt w UG koordynował prof. dr hab. Krzysztof Bielawski – Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed., a w międzywydziałowym zespole projektowym współpracowali: prof. dr hab. Igor Konieczny, prof. dr hab. Ewa Łojkowska, dr hab. Stanisław Ołdziej prof. UG, mgr Marta Dziedzic z MWB UG i GUMed, mgr Izabela Raszczyk z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi UG, dr hab. Natasza Kosakowska Berezecka prof. UG, dr Magdalena Żadkowska, dr hab. Sylwia Mrozowska, dr Barbara Kijewska z Wydziału Nauk Społecznych, dr Karol Śledzik – Dyrektor CTT. Ponadto zespól projektowy współpracował również z ekspertami i pracownikami z innych jednostek UG m.n z Biura Nauki czy Biblioteki.
Uniwersytet Gdański realizuje projekt STARBIOS2 z następującymi jednostkami:
- Universita degli Studi di Roma Torvergata (Włochy) - koordynator
- Laboratori di Scienza della Cittadinanza – LCS (Włochy)
- The University of Oxford, Oxford Biomedical Research Centre (Wielka Brytania)
- Univerza na Primorskem Universita del Litorale (Słowenia)
- Agrobioinstitute (Bułgaria)
- International Centre for Genetic Engineering and Biotechnology (Włochy)
- Aarhus Universitet (Dania)
- Universitaet Bremen (Niemcy)
- Sparks & Co (Francja)
- University System of Maryland (USA)
- Fundacao Oswaldo Cruz (Brazylia)
Kierownik projektu: prof. dr hab. Krzysztof Bielawski
Okres trwania projektu: 2016 - 2020
Budżet UG: 312 370 EUR
Strona www: www.starbios2.eu oraz www.starbios.ug.edu.pl
Kontakt:
Izabela Raszczyk: izabela.raszczyk@ug.edu.pl
(Z-ca kierownika projektu)
telefon: +48 58 523 23 72
Facebook: STARBIOS2
Tweeter: STARBIOS2
YouTube: STARBIOS2
Projekty, których realizację zakończono:
Uniwersytet Gdański jest partnerem w projekcie ALLIANCE finansowanym z programu INTERREG BSR. Projekt gromadzi instytucje z regionu Morza Bałtyckiego zajmujące się i zainteresowane tzw. błękitną biotechnologią (blue biotechnology). Ze strony Uniwersytetu Gdańskiego udział w projekcie biorą Wydział Oceanografii i Geografii, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed, Gdańskie Centrum Zasobów Biologicznych i Centrum Transferu Technologii, a na dalszych jego etapach, w miarę potrzeb, do współpracy zapraszani będą eksperci z innych wydziałów.
W ramach projektu utworzona zostanie sieć instytucji badawczych, laboratoriów, parków technologicznych i firm, która ma na celu zapewnienie szerokiego dostępu do wiedzy, infrastruktury i usług niezbędnych do rozwoju innowacyjnych produktów i usług opracowanych na bazie zasobów morskich. Organizacje partnerskie z krajów bałtyckich będą aktywnie identyfikować i zachęcać potencjalnych użytkowników z sektora prywatnego do rozwoju i korzystania z błękitnej biotechnologii. Projekt ALLIANCE ma na celu długofalową współpracę i wymianę na poziomie naukowym, rynkowym i przemysłowym. Wraz z docelowymi użytkownikami - potencjalnymi i istniejącymi przedsiębiorstwami – projekt, korzystając z infrastruktury i wiedzy dostępnych w państwach regionu Morza Bałtyckiego, przyczyni się do rozwoju i wsparcia optymalnych międzynarodowych rozwiązań biotechnologicznych.
Partnerzy projektu to:
Niemcy |
GEOMAR Helmholtz Centre for Ocean Research (koordynator) |
Polska |
Uniwersytet Gdanski |
Litwa
|
Public institution Coastal Research and Planning Institute (CORPI) |
Łotwa |
Latvian Biotechnology Association (LBA) |
Dania |
AgroTech A/S AgroTech A/S |
Szwecja |
Royal Institute of Technology KTH |
Finlandia |
Finnish Environment Institute (SYKE) |
Estonia |
Tartu Biotechnology Park |
Portugalia |
CIIMAR Interdisciplinary Centre of Marine and Environmental Research |
Wielka Brytania |
Scottish Association for Marine Science (SAMS) |
Kierownik Projektu w UG: prof. UG. dr hab. Katarzyna Palińska
Okres trwania projektu: 2016 - 2019
Budżet dla UG: 193 000 EUR
Kontakt:
Prof. dr hab. Krzysztof Bielawski bielawski@biotech.ug.edu.pl
http://www.mobi4health.ug.edu.pl/
Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed rozpoczął w czerwcu 2013 realizację projektu Center of Molecular Biotechnology for Healthy Life - Biotech solutions bringing health to living organisms and environment supported by mass spec-focused research platform [o akronimie MOBI4Health] finansowanego przez Komisję Europejską z 7. Programu Ramowego UE w ramach konkursu REGPOT. Budżet koordynowanego przez Uniwersytet Gdański projektu wynosi ponad 5,2 mln euro, z czego 4,6 mln euro stanowi dofinansowanie z Komisji Europejskiej. Czas trwania projektu to 42 miesiące.
Celem projektu jest osiągnięcie znacznego wzrostu potencjału badawczego MWB UG i GUMed w biotechnologii molekularnej. Blisko 1,5 mln euro przeznaczone zostanie na zakup najnowocześniejszego sprzętu do spektrometrii mas, który pozwoli na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań z dziedziny biotechnologii służących życiu i zdrowiu człowieka i środowiska. W ramach projektu zacieśniona zostanie współpraca z wiodącymi europejskimi ośrodkami naukowymi. Kadrę naukową Wydziału wzmocnią nowi doświadczeni badacze oraz specjaliści ds. spektrometrii mas. Opracowana zostanie strategia w zakresie innowacji i praw własności intelektualnej. Międzynarodowe konferencje i warsztaty naukowe, organizowane w Gdańsku, oraz działania upowszechniające badania naukowe zwiększą rozpoznawalność Wydziału w kraju i zagranicą. Projekt zapewni możliwość wykonywania innowacyjnych badań, opartych na zaawansowanej technologii spektrometrii mas, oraz długotrwałej współpracy naukowej, zarówno na poziomie regionalnym jak i europejskim.
Wartość projektu: 5 214 534 EUR
Finansowanie z Komisji Europejskiej: 4 667 006 EUR
Okres trwania projektu: 42 miesiące (36 miesięcy realizacja projektu + 6 miesięcy ewaluacja zewnętrzna)
Partnerzy: 10 europejskich ośrodków badawczych z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Grecji i Hiszpanii
Kontakt:
Prof. dr hab. Krzysztof Bielawski (Koordynator Projektu)
Celem projektu Centrum Doskonałości BioMoBil było stworzenie ośrodka dostarczającego ekspertyzy w dziedzinie biobezpieczeństwa i biomedycyny molekularnej oraz promowanie wiedzy na temat bezpiecznych technologii ukierunkowanych na diagnozowanie i leczenie ludzi, zwierząt i roślin oraz ochronę środowiska.
Działalność Centrum polegała m.in. na nawiązywaniu kontaktów i współpracy naukowo-badawczej oraz na inwestowaniu w strukturę niematerialną, co oznaczało także pracę organizacyjną, taką jak: tworzenie baz danych, banków próbek, unikatowych kolekcji, systemów wymiany informacji, szkoleń podyplomowych itp.
Koordynatorem projektu był prof. dr hab. Jacek Bigda (ówczesny dziekan Wydziału)
Projekt był realizowany w latach: 2003-2006.
Projekt był finansowany ze środków 5. Programu Ramowego Unii Europejskiej
Wysokość dofinansowania: 434 200 Euro
Bardzo ważnym wydarzeniem dla Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-AMG było otrzymanie na lata 1994-1997 grantu w ramach Programu TEMPUS-PHARE. W trudnej i bardzo wymagającej konkurencji wygraliśmy konkurs uzyskując środki na finansowanie projektu o nazwie "Creation and development of a novel Faculty of Biotechnology" (S-JEP 07191-94). Przyznana na ten cel kwota była znaczna, wynosiła bowiem łącznie 473.000 ECU, co jest równowartością blisko 600.000 dolarów.
Koordynatorem projektu był prof. dr Wiesław Makarewicz, dziekan Wydziału, kontraktorem Akademia Medyczna w Gdańsku, a partnerami w utworzonym konsorcjum były następujące uczelnie: University of Bradford, Bradford (UK), University of Oxford, Oxford (UK), Universität Bremen, Bremen (D), Institut National des Sciences Appliquees de Lyon, Lyon (F), Uniwersytet Gdański, Gdańsk (PL), Akademia Medyczna w Gdańsku, Gdańsk (PL).
Głównym celem projektu było wsparcie i rozwój nowego Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii utworzonego w czerwcu 1993 roku przez Akademię Medyczną w Gdańsku i Uniwersytet Gdański.
Znaczenie otrzymanego grantu w ramach programu TEMPUS nie polegało jedynie na wsparciu materialnym, chociaż i to było w początkowej fazie bardzo istotne, bo pozwalało na pewną dozę finansowej samodzielności. Otworzyło także nowe możliwości współpracy międzynarodowej z partnerami projektu, pozwoliło finansować ich udział w dorocznych Szkołach Letnich oraz zakupy podstawowego sprzętu badawczego i komputerowego. Dzięki temu projektowi pojawiły się realne możliwości wysyłania naszych studentów do instytucji partnerskich, co wówczas było dla nich niezwykle atrakcyjne. Środki z tego programu przyczyniły się znacząco do rozszerzenia początkowej oferty dydaktycznej, przygotowania materiałów dydaktycznych, a także informacyjnych i promocyjnych.
Główne rezultaty projektu można przedstawić następująco:
- opracowanie i wdrożenie 11 nowych kursów oraz opracowanie dla nich odpowiednich materiałów dydaktycznych;
- organizacja i wyposażenie dwóch nowych laboratoriów dydaktycznych: biologii molekularnej (dr hab. Jacek Bigda), fitopatologii (dr hab. Ewa Łojkowska);
- modernizacja wyposażenia trzech laboratoriów: biochemii AMG, biochemii UG, pracowni komputerowej w budynku przy ul. Kładki 24;
- organizacja dorocznych Szkół Letnich Biotechnologii;
- organizacja Centrum Transferu Technologii [CTT];
- wizyty w uniwersytetach zagranicznych (wymiana) 77 nauczycieli akademickich;
- wyjazdy na studia i krótkie okresy szkoleniowe w uniwersytetach zagranicznych 57 studentów i doktorantów;
- rozbudowa sieci komputerowej, modernizacja sprzętu komputerowego, zakupy oprogramowania;
- wyposażenie w sprzęt audiowizualny (wideoprojektor komputerowy);
- uzupełnienie księgozbioru i zakup czasopism;
- modernizacja wyposażenia dziekanatu Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii.
Projekt realizowany w latach: 1994-1997.
Wysokość dofinansowania: 473.000 ECU