Prof. dr hab. Andrzej Dziembowski z wykładem w ramach seminarium wydziałowego

Serdecznie zapraszamy wszystkich pracowników, doktorantów i studentów na wykład w ramach seminarium wydziałowego pt.: "Ribonucleases and poly(A) polymerases in health and disease", który wygłosi prof. dr hab. Andrzej Dziembowski.

Prof. dr hab. Andrzej Dziembowski jest kierownikiem Katedry imiennej im. Wacława Szybalskiego na Uniwersytecie Gdańskim, która związana jest z naszym Wydziałem.

Wykład odbędzie się 2 czerwca 2023 o godz. o 9:00 w auli 42B w Instytucie Biotechnologii.

Prof. Dziembowski jest biologiem molekularnym, biochemikiem i genetykiem. Uzyskał tytuł magistra i doktora na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przez kilka lat pracował w Centrum Genetyki Molekularnej we Francji, następnie prowadził samodzielne laboratorium w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. Jest też autorem artykułów naukowych w najbardziej prestiżowych czasopismach takich jak „Nature”, „Cell”, „Nature Structural and Molecular Biology”, „Nature Communications”, „Genes Development”, „Molecular Cell”, „The EMBO Journal” i „EMBO Reports”. Uzyskał szereg nagród w tym Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, czyli tzw. „polskiego nobla”. W ostatnich latach ważny wątek w jego badaniach stanowią szczepionki mRNA.

Prof. dr hab. Andrzej Dziembowski w 2023 roku uzyskał ERC Advanced Grant. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych, aby umożliwić prowadzenie przełomowych badań przez wybitnych naukowców. Po raz pierwszy grant taki otrzymuje naukowiec pracujący w Polsce w dziedzinie nauk o życiu. Tytuł wyróżnionego projektu: Principles of endogenous and therapeutic mRNA turnover in vivo (ViveRNA).

Informacje o wykładzie w ramach seminarium.

Strona UG

Data publikacji: poniedziałek, 29. Maj 2023 - 06:28; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega Ostatnia zmiana: czwartek, 1. Czerwiec 2023 - 07:44; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega