Prof. dr hab. Andrzej Dziembowski otrzymał ERC Advanced Grant

Prof. Andrzej DziembowskiProf. dr hab. Andrzej Dziembowski, który jest kierownikiem Katedry imiennej im. Wacława Szybalskiego na Uniwersytecie Gdańskim, która związana jest z naszym Wydziałem uzyskał ERC Advanced Grant! Po raz pierwszy grant taki otrzymuje naukowiec pracujący w Polsce w dziedzinie nauk o życiu. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych, aby umożliwić prowadzenie przełomowych badań przez wybitnych naukowców. Tytuł wyróżnionego projektu : Principles of endogenous and therapeutic mRNA turnover in vivo (ViveRNA).

Celem projektu prof. Dziembowskiego jest poznanie mechanizmów procesowania mRNAw komórkach i w całym organizmie, co umożliwi opracowywanie nowej generacji terapii opartych na mRNA. Szczepionki mRNA stały się przełomem w walce z pandemią COVID-19, torując drogę terapiom opartym na mRNA i umożliwiając ich szersze zastosowanie w medycynie. Jednak procesy metabolizmu mRNA na poziomie organizmu nadal nie są w pełni poznane, co ogranicza możliwości udoskonalania szczepionek i terapii opartych na RNA. Z tego właśnie powodu, prof. Andrzej Dziembowski i jego zespół będą szczegółowo badać możliwości zwiększenia stabilności mRNA, co powinno pozwolić na optymalizację zastosowań mRNA w terapiach medycznych.

Projekt o akronimie ViveRNA realizowany będzie przez 5 lat, a jego budżet wynosi blisko 2,5 mln euro.  Prestiżowe granty ERC wspierają przełomowe badania realizowane w wielu dziedzinach, od fizyki i medycyny po nauki społeczne i humanistyczne. Projekty ERC przyznawane są zgodnie z zasadą „wysokie ryzyko – wysoki zysk” (High risk – high gain), a jedynym kryterium oceny pomysłów jest ich doskonałość naukowa.

Więcej o danym grancie można przeczytać na stronie Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Data publikacji: piątek, 31. Marzec 2023 - 08:45; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega Ostatnia zmiana: poniedziałek, 29. Maj 2023 - 12:52; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega