Prof. Andrzej Dziembowski objął Katedrę Im. Wacława Szybalskiego

Do znamienitego grona kierowników imiennych katedr w Uniwersytecie Gdańskim dołączył naukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego. Szóstego października podczas jubileuszowej 30. inauguracji roku akademickiego w Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski powierzył prof. dr hab. Andrzejowi Dziembowskiemu Katedrę im. Wacława Szybalskiego. 

Dziekan - Prof. Andrzej Dziembowski jest biologiem molekularnym, biochemikiem i genetykiem. Uzyskał tytuł magistra i doktora na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przez kilka lat pracował w Centrum Genetyki Molekularnej we Francji, następnie prowadził samodzielne laboratorium w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. Jest też autorem artykułów naukowych w najbardziej prestiżowych czasopismach takich jak „Nature”, „Cell”, „Nature Structural and Molecular Biology”, „Nature Communications”, „Genes Development”, „Molecular Cell”, „The EMBO Journal” i „EMBO Reports”. Uzyskał szereg nagród w tym Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, czyli tzw. „polskiego nobla”. W ostatnich latach ważny wątek w jego badaniach stanowią szczepionki mRNA - przedstawiła nowego kierownika katedry Dziekan MWB UG i GUMed dr hab. Ewelina Król, prof. UG.

RektorTo jest moment historyczny, ponieważ powierzamy nasze katedry imienne po raz pierwszy. Zatem czy Pan tego chce, czy nie, stał się Pan właśnie postacią historyczną - zwrócił się do nowego kierownika Katedry im. Wacława Szybalskiego Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - Cieszymy się bardzo, że wspólnie z prof. Leszkiem Balcerowiczem oraz prof. Agatą Bielik-Robson rozpoczyna Pan tę niesamowitą, nową kartę w historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Prof. Andrzej Dziembowski w swojej przemowie podziękował za powierzenie mu jednostki mającej tak wybitnego patrona jak  prof. Wacław Szybalski, który jest pionierem światowej biotechnologii i terapii genowej. Naukowiec z UW pochwalił także inicjatywę UG i GUMed, które od 30 lat wspólnie tworzą Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii. - Taka kolaboracja z perspektywy Warszawy rzadko by się udała - skomentował prof. Andrzej Dziembowski.

Prof. Andrzej DziembowskiNastępnie nowy kierownik Katedry im. Wacława Szybalskiego wygłosił wykład pt. „mRNA – rewolucyjna technologia leków biologicznych”. Wystąpienie rozpoczęło się od listy najlepiej sprzedających się leków z 2020 r. - To w zasadzie same przeciwciała monoklonalne. Dobrze sprzedający się lek musi być niedawno wprowadzony na rynek, aby nadal miał patent i najlepiej, żeby leczył chroniczną chorobą, ponieważ wtedy bierze się go przez wiele lat. W związku z tym na liście królują m.in. leki na reumatyzm, a nawet AIDS, które niedawno stało się chorobą chroniczną - opowiadał prelegent.  

Marcel Jakubowski, fot. Alan Stocki/ Zespół Prasowy UG

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 11. Październik 2022 - 07:50; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega Ostatnia zmiana: czwartek, 27. Październik 2022 - 09:29; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega