Nagroda Ministra Edukacji i Nauki dla dr Łukasza Rąbalskiego
Mamy ogromną przyjemność powiadomić, że 19 lutego 2023 r. podczas I Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu odbyła się Gala Nauki Polskiej, podczas, której ogłoszono laureatów Nagród Ministra Edukacji i Nauki. W tym roku wśród nagrodzonych znaleźli się dwaj badacze z Uniwersytetu Gdańskiego w tym dr Łukasz Rąbalski, adiunkt w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytety Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dr Łukasz Rąbalski otrzymał indywidualną nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcie w zakresie działalności naukowej: „Ustalenie zmienności genetycznej wirusa SARS-CoV-2 wewnątrz populacji ludzkiej oraz w trakcie transmisji międzygatunkowych”. W trakcie swoich prac wykazał jak wirus wywołujący chorobę COVID-19 zmieniał się genetycznie. To co obserwujemy jako pojawiające się kolejne warianty wirusa można scharakteryzować poprzez określenie utrwalania się nowych mutacji w jednostce czasu. Pozwala to np. na przewidywanie zmienności wirusa w przypadku kolejnych infekcji międzygatunkowych (np. norki hodowlane i ludzie). Wynikiem prac powadzonych przez dra Rąbalskiego oraz jego współpracowników jest między innymi seria publikacji w prestiżowych zagranicznych wydawnictwach dotyczących chorób zakaźnych ludzi takich jak Eurosurveillance i Emerging Infectious Diseases wydawanych przez Europejskie i amerykańskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób Zakaźnych (ECDC i CDC).
Drugim nagrodzonym badaczem z Uniwersytetu Gdańskiego została Dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) prof. Natalia Marek-Trzonkowska została wyróżniona razem ze swoją doktorantką dr Karoliną Piekarską z Laboratorium Immunologii i Transplantologii Klinicznej UCK nagrodą zespołową za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej.
Serdecznie gratulujemy!!