MWB w prestiżowym projekcie badawczym SHIELD, realizowanym w ramach Horizon Europe
Uniwersytet Gdański został partnerem w prestiżowym projekcie badawczym o akronimie SHIELD, realizowanym w ramach programu Horizon Europe. Projekt, zatytułowany „Molecular strategies against viral entry and glycan shielding”, koncentruje się na opracowaniu nowych metod walki z niebezpiecznymi wirusami, takimi jak wirus Zachodniego Nilu, żółtej gorączki, Zika, Denga, Nipah, Hendra i wirus Lassa.
Projekt SHIELD będzie realizowany przez Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed, a jego kierownikiem ze strony Uniwersytetu Gdańskiego jest dr hab. Ewelina Król, prof. UG. W projekt zaangażowana będzie również prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.
Cel projektu SHIELD
Konsorcjum SHIELD dąży do zrewolucjonizowania strategii terapeutycznych, koncentrując się na zrozumieniu mało poznanych mechanizmów związanych z glikozylacją wirionów i dynamiką wnikania wirusów do komórek. Badania te mogą przyczynić się do opracowania nowych celów terapeutycznych i metod walki z przyszłymi pandemiami.
Międzynarodowa współpraca
Projekt realizowany jest w międzynarodowym konsorcjum, w skład którego wchodzi dziesięć instytucji z całej Europy, w tym m.in. Uniwersytet Gdański, Uniwersytet w Heidelbergu (lider projektu), Instytut Pasteura we Francji, Instytut Medycyny Tropikalnej im. Bernharda Nochta w Niemczech, Uniwersytet Kopenhaski w Daniioraz Instytut Karolinska w Szwecji. Uniwersytet Gdański, jako partner projektu, przyczyni się do realizacji badań wirusologicznych, które są kluczowe dla osiągnięcia celów SHIELD.
Finansowanie i realizacja
Projekt SHIELD uzyskał dofinansowanie od Komisji Europejskiej w ramach programu Horizon Europe. Całkowity budżet projektu wynosi 8 925 003,75 EUR, z czego na Uniwersytet Gdański przypada 616 250 EUR.
Przewidywane rezultaty
Rezultaty projektu SHIELD mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie publiczne, dostarczając nowych narzędzi i metod do walki z groźnymi wirusami. W ramach projektu opracowane zostaną nowe związki chemiczne i biologiczne, które mogą stanowić podstawę dla przyszłych leków przeciwwirusowych. Ponadto, badania nad procesem glikozylacji białek wirusowych będą mogły zostać wykorzystane do opracowania szczepionek o szerokim spektrum działania w przyszłości.