Wynalazek z MWB wyróżniony w konkursie „Eureka! DGP - Odkrywamy polskie wynalazki”
Zespół naukowy pod kierownictwem Dziekan MWB UG i GUMed dr hab. Eweliny Król, prof. UG znalazły się wśród finalistów konkursu „Eureka! DGP - Odkrywamy polskie wynalazki”.
Wynalazek „Sekwencja aminokwasowa rekombinowanych cząstek wirusopodobnych wirusa kleszczowego zapalenia mózgu oraz ich zastosowanie jako antygenu szczepionkowego” znalazł się w gronie nagrodzonych podczas uroczystej gali w dniu 25 czerwca br.
Wyselekcjonowane wynalazki o wysokim potencjale komercjalizacyjnym, powstałe na UG, do konkursu Eureka! DGP zgłasza rokrocznie Centrum Transferu Technologii, jednostka odpowiedzialna za zarządzanie własnością intelektualną uczelni oraz komercjalizację powstałych w UG wynalazków. W plebiscycie „Dziennika. Gazety Prawnej” nagradzane są polskie wynalazki, które mają potencjał do wykorzystania w gospodarce i w produkcji. Sprawdzeniem zgłoszeń pod względem formalnym i dopuszczeniem ich do konkursu zajmuje się redakcja „Dziennika. Gazety Prawnej”, a przyjęte do konkursu wynalazki poddane zostają merytorycznej ocenie przez komisję weryfikacyjną. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Patentowego RP, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także Polskiej Akademii Nauk, natomiast mecenasem plebiscytu jest firma Polpharma S.A.
„Sekwencja aminokwasowa rekombinowanych cząstek wirusopodobnych wirusa kleszczowego zapalenia mózgu oraz ich zastosowanie jako antygenu szczepionkowego” - wyróżnienie
Zespół w składzie dr hab. Ewelina Król, prof. UG, mgr Marta Zimna, dr Gabriela Brzuska, prof. dr hab. Bogusław Szewczyk oraz mgr Sara Boch-Kminikowska opracował potencjalną rekombinowaną szczepionkę przeciwko wirusowi kleszczowego zapalenia mózgu (TBEV, ang. tick-borne encephalitis virus).
Przedmiotem wynalazku są cząstki wirusopodobne (VLPs, ang. virus-like particles) wirusa TBEV, czyli struktury naśladujące wirusa i zdolne do wywołania odpowiedzi immunologicznej przeciwko niemu, ale niemogące namnażać się w organizmie ludzkim czy zwierzęcym oraz niezdolne do wywołania infekcji. Dzięki temu opracowane cząstki VLPs posiadają wysoki potencjał użytkowy jako szczepionka. VLPs produkowane są w niekonwencjonalnym systemie opartym na pierwotniaku, dzięki czemu możliwa jest wydajna produkcja i oczyszczanie cząstek, a zatem również niska cena potencjalnej szczepionki. Wszystko to sprawia, że opracowana przez nas potencjalna szczepionka jest konkurencyjna względem dostępnych obecnie na rynku drogich szczepionek opartych na inaktywowanym wirusie. Pełna skuteczność szczeoionki opartej na VLPs została potwierdzona w badaniach na modelu zwierzęcym. Wdrożenie opracowanej rekombinowanej szczepionki mogłoby w znacznym stopniu przyczynić się do zwiększenia dostępności szczepionki przeciwko TBEV. Koszty produkcji byłyby znacznie obniżone w stosunku do obecnie dostępnych szczepionek ze względu na wykorzystanie systemu ekspresji opartego na tanich odczynnikach, zastosowanie prostych metod oczyszczania oraz oparcie preparatu na rekombinowanym antygenie, niewymagającym przy produkcji tak wysokich zabezpieczeń jak szczepionka inaktywowana oparta na wirusie.
Obecnie szczepienia nie są obowiązkowe, a jedynie zalecane mieszkańcom i turystom podróżującym po terenach endemicznych. Tania, ale skuteczna i bezpieczna szczepionka chroniąca przed zakażeniem wirusem TBEV mogłaby być stosowana powszechnie. Niskie koszty szczepionki mogłyby też pozwolić na wykorzystanie jej jako szczepionki weterynaryjnej, która obecnie nie jest dostępna. Spożycie produktów mlecznych od zakażonych zwierząt jest jedną z dróg przeniesienia wirusa na ludzi. W związku z tym wprowadzenie szczepień dla zwierząt hodowlanych przyczyniłoby się zarówno do zmniejszenia rezerwuaru wirusa w środowisku, jak również ograniczyłoby możliwości zakażenia ludzi.
Linki do artykułu w „Dzienniku. Gazecie Prawnej” - Rekombinowana alternatywa - Dziennik.pl