Dr hab. Robert Czajkowski, prof. UG otrzymał tytuł profesora
Jest nam niezwykle miło poinformować, że postanowieniem z dnia 11 grudnia 2023 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda nadał tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie biotechnologia dr hab. Robertowi Czajkowskiemu, prof. UG z Zakładu Badań Związków Biologicznie Czynnych naszego Wydziału.
Prof. dr hab. Robert Czajkowski ukończył studia licencjackie i magisterskie na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed w Gdańsku odpowiednio w 2004 i 2006 roku. W latach 2006-2007 pracował jako naukowiec wizytujący w Max Planck Institute for Terrestrial Microbiology, Phillips Marburg University, w Marburgu w Niemczech. W latach 2007-2009 pracował jako naukowiec wizytujący w Wageningen University and Research Center (WUR) w Wageningen w Niderlandach. W 2011 roku obronił doktorat na Uniwersytecie w Lejdzie w Niderlandach. W latach 2011-2012 odbył staż podoktorski w Wageningen University and Research Center w Wageningen w Niderlandach. W 2016 roku otrzymał z wyróżnieniem habilitację na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Od 2012 roku pracuje na Uniwersytecie Gdańskim na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii najpierw na etacie badawczym finansowanym w całości w otrzymanych projektów Narodowego Centrum Nauki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a od 2021 roku na etacie badawczo-dydaktycznym finansowanym przez Uniwersytet Gdański.
Od rozpoczęcia pracy naukowej prof. Czajkowski interesuje się interakcją bakterii patogennych dla roślin ze środowiskiem. Głównym przedmiotem jego zainteresowań naukowych jest zrozumienie podstaw molekularnych i mechanizmów interakcji patogenów roślin - bakterii pektynolitycznych (ang. Soft Rot Pectobacteriaceae (SRP) - bakterie z rodzaju Pectobacterium spp. i Dickeya spp.) ze środowiskiem (włączając w to interakcje z wirusami infekującymi bakterie (bakteriofagi lityczne i łagodne), innymi mikroorganizmami, bytującymi w tym samym środowisku (bakterie antagonistyczne, interakcje, wykorzystanie mikroorganizmów antagonistycznych w biologicznej ochronie roślin) oraz gospodarzami roślinnymi (proces kolonizacji i infekcji, roślinny gospodarz podstawowy, gospodarze alternatywni, rozpoznanie gospodarza na wczesnych etapach infekcji).
W ostatnim czasie zainteresowania badawcze prof. Czajkowskiego dotyczą w szczególności roli bakteryjnych wirusów (bakteriofagów) litycznych i łagodnych oraz ich białek w adaptacji i ewolucji bakterii pektynolitycznych w środowisku rośliny. Badania te wykonuje razem ze swoim zespołem dzięki otrzymanemu finansowaniu w ramach projektu NCN SONATA Bis 10.
Warsztat badawczy stosowany przez zespół prof. Czajkowskiego obejmuje szeroki zakres technik mikrobiologicznych i molekularnych, inżynierii genetycznej, badań mikroskopowych, badań biochemicznych i wykorzystania roślinnych kultur tkankowych.
W swoich badaniach, prof. Czajkowski współpracuje między innymi z grupą prof. Stevena L. Lindowa z University of California-Berkeley, Berkeley, CA, USA, grupą dr. Erwana Gueguena z University of Lyon, Lyon, Francja, prof. Celestina Mariani z Radboud University Nijmegen, Nijmegen, Niderlandy, prof. Amy Charkowski z Colorado State University, Fort Collins, Colorado, USA.
Profesor Czajkowski pełnił rolę kierownika i wykonawcy kilkunastu projektów (krajowych i międzynarodowych) finansowanych w otwartych procedurach konkursowych ze źródeł zewnętrznych. Jest autorem/współautorem ponad 60 publikacji w czasopismach międzynarodowych, o sumarycznej punktacji MNiSW/MEiN wynoszącej prawie 4000 i sumarycznym współczynniku oddziaływania ponad 180. Publikacje te były cytowane ponad 2000 razy. Prof. Czajkowski znalazł się w Bazie Elsevier Naukowców najczęściej cytowanych w 2022 roku.
Jest najmłodszym profesorem zwyczajnym na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed. Jego pasją jest wszystko co związane z nauką i badaniami naukowymi.
foto: Maksymilian Dalecki