Prodziekan Rafał Sądej otrzymał tytuł profesora
Postanowieniem z dnia 4 sierpnia 2023 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne dr hab. Rafałowi Sądejowi, pełniącemu funkcję prodziekana ds. Nauki Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz kierownika Zakładu Enzymologii i Onkologii Molekularnej.
Prof. dr hab. Rafał Sądej ukończył studia magisterskie i doktoranckie na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii. Po uzyskaniu stopnia doktora odbył staże w Lineberger Comprehensive Cancer Center (Uniwersytet Północnej Karoliny, USA) oraz Institute for Cancer Studies (Uniwersytet w Birmingham, Wielka Brytania). Od początku swojej pracy naukowej prof. Sądej zajmuje się badaniami z zakresu biologii komórki nowotworowej. Głównym przedmiotem jego zainteresowań są mechanizmy progresji raka piersi, heterogenność tej choroby oraz zjawisko oporności na stosowane leczenie. Prowadzone badania koncentrują się na znaczeniu komunikacji mikrośrodowisko guza – komórki nowotworowe w ww. procesach. W szczególności analizowana jest rola receptorów dla czynników wzrostu w rozwoju choroby. Uzyskanie wyniki sugerują, że możliwe jest zastosowanie inhibitorów receptora fibroblastycznego czynnika wzrostu w terapii raka piersi. Dla powodzenia tego typu terapii niezbędna jest jednak lepsza stratyfikacja pacjentek.
Warsztat badawczy stosowany w Zakładzie Enzymologii i Onkologii Molekularnej obejmuje szeroki zakres technik laboratoryjnych biologii molekularnej, komórkowej i biochemii w tym techniki wysoko przepustowe (RNA-Seq, ChIP-Seq). Badania in vitro uzupełniane są analizami materiału klinicznego (immunohistochemia, transkryptomika) oraz badaniami in vivo w modelu mysim.
Prof. Rafał Sądej jest autorem ponad 40 publikacji w czasopismach międzynarodowych o sumarycznym impact factor ponad 200. Jego prace były cytowane blisko tysiąc razy. Profesor Sądej pełnił rolę kierownika i wykonawcy kilkunastu projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych, w tym NCN, NCBiR i FNP. Jego dumą jest młody, dynamicznie rozwijający się zespół naukowy.