śp. dr hab. inż. Jan Kapuściński Z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed znalazł się W GRONIE 2% NAJLEPSZYCH NAUKOWCÓW NA ŚWIECIE!

14 uczonych z Uniwersytetu Gdańskiego zostało zaliczonych do grona najbardziej wpływowych 2% naukowców na świecie

pod kątem cytowalności ich publikacji przez innych autorów z ich dyscyplin i subdyscyplin.

Najnowsze zestawienie opublikowali właśnie w magazynie PLOS Biology autorzy z Uniwersytetu Stanforda.

.

śp. dr hab. inż Jan Kapuściński

Z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed

znalazł się na tej liście.

Lista została przygotowana po dokonaniu kompleksowej oceny dorobku naukowego uczonych z całego świata i wyliczeniu złożonego indeksu bibliometrycznego (tzw. C-score), uwzgledniającego m.in. czynniki takie jak liczba cytowań niezależnych, indeks Hirscha, czy miejsce i rolę autora wśród współautorów.
Pełną listę 159 683 naukowców, opublikowaną przez Uniwersytet Stanforda, można znaleźć pod linkiem.

Dr hab. inż. Jan Kapuściński (1936-2002)
Urodził się w 1936 r. w Warszawie. Ukończył w 1961 r. Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej gdzie następnie w 1956 r. obronił doktorat z zakresu nauk technicznych. Habilitował się w 1991 r. w Instytucie Chemii Organicznej PAN w Warszawie na podstawie pracy ”Destabilizacja II-rzędowej struktury kwasów nukleinowych oraz ich kondensacja indukowana przez interkalatory”. W roku 1978 wyjechał do USA gdzie pracował przez wiele lat w zespole kierowanym przez prof. Z. Darżynkiewicza, początkowo w Sloan-Kettering Institute for Cancer Research, a następnie w New York Medical College, The Cancer Research Institute w Nowym Jorku. W 1993 r. zdecydował się na powrót do Kraju i na zaproszenie prof. Anny Podhajskiej podjął pracę w organizującym się wówczas Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG-AMG, w Katedrze Biologii Molekularnej i Komórkowej kierowanej przez prof. Macieja Żylicza na stanowisku profesora nadzwyczajnego UG.
W tej Katedrze od roku 1996 pełnił funkcję kierownika zorganizowanej przez siebie Pracowni Biochemii Fizycznej. Był promotorem dwóch zakończonych przewodów doktorskich: dr Jacka Piosika i dr Małgorzaty Zdunek. Zmarł 5 grudnia 2002 r., pochowany został w Łodzi.

Data publikacji: czwartek, 19. Listopad 2020 - 10:53; osoba wprowadzająca: Monika Sączewska Ostatnia zmiana: czwartek, 19. Listopad 2020 - 12:21; osoba wprowadzająca: Monika Sączewska