Raport „Kobiety w nauce – zarządzanie różnorodnością i równouprawnieniem płci w społecznej odpowiedzialności UG”

Płace kobiet i mężczyzn na stanowiskach asystentów, adiunktów i profesorów UG kształtują się na podobnym poziomie, zwiększa się udział kobiet wśród badaczy zatrudnionych na stanowisku profesora uczelni, kobiety są kierowniczkami większej liczby projektów, a mężczyźni są częściej kierownikami projektów większych i lepiej finansowanych – to wnioski z opublikowanego właśnie raportu Uniwersytetu Gdańskiego pt. „Kobiety w Nauce – zarządzanie różnorodnością i równouprawnienie płci w społecznej odpowiedzialności Uniwersytetu Gdańskiego”.

Raport został opublikowany przez uniwersytecką Komisję ds. realizowania polityki społecznej odpowiedzialności nauki (KomSON), która została powołana w listopadzie 2019 r. Przewodniczącą danej komisji jest prof. dr hab. Ewa Łojkowska.

Jest to pierwsza w Polsce diagnoza różnic dotyczących spojrzenia na badaczy i badaczki w Polsce pod kątem miejsca zatrudnienia.

Powstanie Raportu jest efektem prowadzenia szerokich działań w obszarze społecznej odpowiedzialności Uczelni, zwłaszcza realizacji przez Uniwersytet Gdański w latach 2016–2020 projektu EU Horizon 2020 „STARBIOS2 Structural Transformation to Attain Responsible BIOSciences”. Koordynatorem tego projektu ze strony UG jest Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką prof. dr hab. Krzysztof Bielawski. Raport stanowi wstęp do realizacji projektu, dotyczącego ustanowienia planu równości płci w UG – EU Horizon 2020 MINDtheGEPs  „Modifying Institutions by Developing the Gender Equality Plans (2021-2023)”.

kobiety

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym raportem dostępnym w załączniku poniżej.

Informacja o raporcie na stronie UG.

 

 

Załącznik
Załącznik Rozmiar
Raport - Kobiety na UG 764.04 KB
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 6. Październik 2020 - 10:01; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega Ostatnia zmiana: wtorek, 6. Październik 2020 - 10:24; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega