Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansuje badania w MWB UG i GUMed

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozytywnie rozpatrzyło wniosek dr Łukasza Rąbalskiego

na projekt pt: "InfekcjeTowarzyszące przy zakażeniach SARS-CoV-2, Baza Infekcji Towarzyszących COVID-19"

dr Łukasz Rąbalski uzyskał 985 tys. zł, które zostało przekazane w formie dodatkowej subwencji dla Uniwersytetu Gdańskiego.

Celem projektu jest określenie,  w jakim stopniu infekcje towarzyszące przy zakażeniach SARS-CoV-2

mają wpływ na obraz kliniczny choroby COVID-19 oraz przygotowaniu bazy danych dotyczącej tych infekcji.

W stworzeniu bazy informatycznej będą uczestniczyć  naukowcy z Miedzynarodowego Centrum Badań

nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS).

Ministerstwo uzasadnia tę decyzje w następujący sposób:
W obecnej sytuacji epidemicznej projektowana baza danych stanowić będzie cenne źródło informacji w zakresie występowania infekcji mieszanych i ich wpływu na zdrowie pacjentów zarówno dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo epidemiologiczne, jak i służb medycznych. Ponadto, zebrane dane będą mogły wspomóc lekarzy w procesach decyzyjnych dotyczących m.in. sposobu leczenia chorych, czy ustalania procedur postępowania.
Z uwagi na postępujące zagrożenie epidemiczne związane z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz nadchodzący okres wzmożonych zakażeń wirusem grypy, którego nałożenie się na okres pandemii koronawirusa może sprzyjać wzrostowi śmiertelności zakażonych, przedstawione we wniosku zagadnienie należy uznać za istotne w kontekście realizacji polityki naukowej państwa.

Data publikacji: czwartek, 3. Wrzesień 2020 - 13:28; osoba wprowadzająca: Monika Sączewska Ostatnia zmiana: czwartek, 3. Wrzesień 2020 - 13:37; osoba wprowadzająca: Monika Sączewska