fbpx Współpraca i rozwijanie badań na UG w zakresie wirusologii molekularnej oraz COVID-19 | Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Piotr Gwizdała oraz Główny Inspektor Sanitarny prof. Jarosław Pinkas spotkali się z badaczami z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, prof. Krystyną Bieńkowską-Szewczyk oraz dr Łukaszem Rąbalskim, w sprawie dalszej współpracy dot. badań naukowych w kierunku COVID-19. Badania te, jak wiadomo, stanowią ważny wkład w poznanie ewolucji molekularnej wirusa, co w przyszłości może się przyczynić do wytypowania szczepionki oraz leków.

W spotkaniu uczestniczyli również Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak, a także Prorektor UG ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką prof. Krzysztof Bielawski oraz Prorektor ds. Nauki UG prof. Piotr Stepnowski.

1   2

Spotkanie dotyczyło rozwijania współpracy związanej m.in. z sekwencjonowaniem genomu koronawirusa, prowadzeniem badań wirusologicznych oraz podwyższeniem stopnia bezpieczeństwa biologicznego jednego z laboratoriów na naszym Wydziale do poziomu BSL-3+ (ang. Biosafety Level 3+). Obecnie dwa laboratoria pracują w podwyższonym systemie bezpieczeństwa BSL-2.  Przejście jednego z nich na system BSL-3+ umożliwiałoby pracę z tzw. „żywym” wirusem. Byłoby to drugie tego typu laboratorium w Polsce. Goście zwiedzali Instytut Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

W czasie spotkania Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Piotr Gwizdała podkreślił unikatowość Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jako wyjątkowego w skali Polski i Europy miejsca, gdzie pracują znakomite, rozpoznawalne w świecie zespoły naukowców i którego siłą jest współpraca obu uczelni: Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zaznaczył, że możliwości dalszej współpracy są bardzo szerokie, a zarówno infrastruktura jak i badania prowadzone na Wydziale są na najwyższym europejskim poziomie.

Więcej na stronie UG

czwartek, 9 lipca 2020 roku, 8:59