dr Wioletta Żmudzińska wybrana najlepszym nauczycielem akademickim Uniwersytetu Gdańskiego – nagroda Mrongowiusze 2016
dr Wioletta Żmudzińska z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii została jedną z laureatek tegorocznej nagrody „Nauczyciel Roku” imienia Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Gdańskiego, dydaktyków cieszących się uznaniem akademickiej społeczności.
Nagroda „Nauczyciel Roku” imienia Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza jest przyznawana na Uniwersytecie Gdańskim każdego roku za szczególne osiągnięcia dydaktyczne trzem nauczycielom akademickim UG. Nauczycieli zgłaszają do nagrody dziekani wydziałów w porozumieniu z wydziałowymi radami samorządu studentów. Wnioski rozpatruje powołana specjalnie Komisja Konkursowa złożona ze studentów i nauczycieli akademickich. Patronem nagrody jest Krzysztof Celestyn Mrongowiusz (1764-1855) wybitny gdański pedagog i uczony, zasłużony dla zachowania polskości Pomorza, lektor języka polskiego w Gdańskim Gimnazjum Akademickim.
Wręczenie nagród odbywa się tradycyjnie 20 marca każdego roku podczas uroczystego posiedzenia Senatu UG z okazji Święta Uniwersytetu Gdańskiego. W tym roku uroczystość odbędzie się 21 marca 2016 roku o godz. 10.00 w auli Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, Bałtycki Kampus UG w Gdańsku Oliwie, ul. Wita Stwosza 53.
Wyróżnieni nagrodą nauczyciele łączą pasję naukową, dydaktyczną i organizacyjną, ciesząc się szczególną estymą wśród studentów.
dr Wioletta Żmudzińska jest związana z Uniwersytetem Gdańskim od czasów studiów. Obecnie jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG GUMed w Pracowni Struktury Biopolimerów. Zainteresowania naukowe koncentruje na zastosowaniu techniki spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR) i dynamiki molekularnej (MD) do badania procesu fałdowania się białek. Jest cenionym naukowcem i dydaktykiem. Prowadzi zajęcia m.in. z zakresu spektroskopii NMR, biologicznych baz danych czy biotechnologii praktycznej. Organizuje wyjazdy studentów do przedsiębiorstw stosujących metody biotechnologiczne, aby zapoznali się z organizacją i funkcjonowaniem przedsiębiorstw w gospodarce oraz poznali bliżej specyfikę laboratoriów firmowych.