Wystawa na Wydziale badawczo-artystyczna Roślino-zwierzęta ~ Symbiotyczność tworzenia autorstwa Elvina Flamingo

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy badawczo-artystycznej Roślino-zwierzęta ~ Symbiotyczność tworzenia autorstwa Elvina Flamingo
(prof. ASP dr hab. Jarosław E. Czarnecki)

 

Praca „Plant-Animals” zaprasza nas do świata biologii, a dokładniej do poznania symbiotycznej relacji roślino-zwierząt Symsagittifera roscoffensis. W środowisku naturalnym organizmy te najczęściej zachowują się jak ruchy społeczne, grupując się w koliste formy kształtem przypominające „ślimaki”. Na potrzeby projektu artysta stworzył dwa inkubatory o stałej temperaturze 14°C, które mieszczą około 40 osobnych siedlisk/40 kolonii organizmów opisanych powyżej. Inkubatory przygotowano z zamiarem stworzenia w każdym z nich wyjątkowych „scen”, które pomogłyby w obserwacji i studiowaniu ruchu społecznego tworzonego przez Symsagittifera roscoffensis oraz wpływ, jaki ludzie wywierają na te żyjątka. Zbiorniki stworzono tak, by organizmy miały najlepszą możliwą opiekę i warunki zbliżone do tych, w jakich żyją w naturze, łącznie z rytmem przypływów i odpływów oceanu. Projekt Elvina Flamingo to przede wszystkim przedsięwzięcie artystyczno-badawcze, nieograniczające się jedynie do hodowli zwierzęto-roślin. To wnikliwa, holistyczna praca powstała na styku biologii, socjologii, psychologii, technologii i sztuki.

 

Kształt inkubatorów zainspirowany został teorią „nie-miejsc” Marca Augé (w tym przypadku stacją Hamburg Hauptbahnhof) oraz filmami „Dogville” i „Manderlay” z niedokończonej trylogii Larsa von Triera. Praca „Plant~Animals” jest częścią długoletniego projektu artysty zatytułowanego „Symbiotyczność tworzenia”. „Symbiotyczność” to wyraz pochodzący od zjawiska symbiozy występującej w naturze. Polega ono na ścisłej koegzystencji dwóch organizmów, z której przynajmniej jeden czerpie korzyści.

 

W związku z laboratoryjnym charakterem pracy przygotowany zostanie cykl spotkań z artystą. Zapisy przy portierni do czwartku (liczba miejsc ograniczona)

wystawa dostępna jest do końca czerwca

 

Współpraca: Xavier Bailly Ph.D Station Biologique de Roscoff, CNRS — Sorbonne University, France

 

 

Fragmenty tekstu Agnieszki Kulazińskiej (Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia)

Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 22. luty 2022 - 07:51; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega Ostatnia zmiana: poniedziałek, 16. Maj 2022 - 11:37; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega