prof. dr hab. Ewa Łojkowska uzyskała Nagrodę Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza

zdjęcia Pani Profesor

Mamy ogromną przyjemność poinformować, że Pani prof. dr hab. Ewa Łojkowska, Kierownik Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin MWB UG i GUMed, uzyskała Nagrodę Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych za wybitne osiągnięcia naukowe dotyczące badań fitopatologicznych, w szczególności genetyki i diagnostyki bakteryjnych patogenów roślin.

Jest to pierwsza Nagroda im. Heweliusza dla pracownika naszego Wydziału i pierwsza przyznana za pracę na roślinach!

NAGRODA NAUKOWA MIASTA GDAŃSKA IM. JANA HEWELIUSZA za wybitne osiągnięcia naukowe została ustanowiona przez Radę Miasta w 1987 roku z inicjatywy i na wniosek ówczesnego Przewodniczącego Oddziału PAN w Gdańsku - prof. Roberta Szewalskiego. Pierwszego laureata wyłoniono w roku 1988 i od tego czasu Nagroda przyznawana jest corocznie, ciesząc się prestiżem i uznaniem w lokalnym środowisku naukowym. Począwszy od 2001 roku Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk humanistycznych i społecznych. Zgodnie z regulaminem Nagrodę przyznaje Prezydent Miasta na wniosek Kapituły Nagrody, która decyduje o wyborze laureatów. Kapitule, odbywającej swoje posiedzenia w Oddziale PAN w Gdańsku, przewodniczą Prezes Oddziału oraz Prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. W jej skład wchodzą także Rektorzy państwowych wyższych uczelni Gdańska, Przedstawiciel niepublicznych uczelni wyższych, Przedstawiciel Prezydenta Miasta Gdańska oraz dotychczasowi Laureaci Nagrody. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się rokrocznie 28 stycznia w rocznicę urodzin Jana Heweliusza.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia retransmisji uroczystości wręczenia nagrody w dniu 28 stycznia 2022 o godzinie 19 na portalu www.gdansk.pl

News na stronie UG
News na stronie GUMed

Zdjęcie w galerii