Piknik KLIMAT DLA NAUKI z udziałem MWB UG i GUMed - relacja

 

W weekend, 11 i 12 września, studenci Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed reprezentowali naszą uczelnię na Pikniku Naukowym zatytułowanym „Klimat dla Nauki”. Wydarzenie organizowane przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się w Gdyni na terenie Placu Grunwaldzkiego, a jego myślą przewodnią było Morze Bałtyckie i istota zrównoważonego rozwoju. Misją pikniku było promowanie badań naukowych oraz szerzenie wiedzy o najistotniejszych zagrożeniach i problemach morza bałtyckiego oraz zachęcanie, najmłodszych, jak i tych nieco starszych i bardziej świadomych uczestników, do czynnego działania w imię ochrony środowiska.

Namioty przygotowane przez studentki i studentów MWB UG i GUMed, z uwagi na różnorodność prezentowanych tematów i chęć przybliżania świata Biotechnologii odwiedzającym, przyjęły nazwę „Biotechnolandii”. Szyld w pełni oddawał atmosferę panującą przy stoiskach. Możliwość empirycznego doświadczenia pracy badacza naukowego oraz zajęcia kreatywne, sprawiały, że nasze stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem – szczególnie wśród dzieci biorących udział w pikniku. Namiot z szyldem Biotechnolandii, oferował szereg atrakcji w postaci: gier edukacyjnych i terenowych, możliwości zapoznania się ze zjawiskiem fluorescencji, w nawiązaniu do białka GFP i jego podwodnego pochodzenia, czy własnoręcznego zbadania odczynu przygotowanych roztworów wodnych z wykorzystaniem papierków lakmusowych. Szczególną furorę zrobił stół, przy którym młodsi uczestnicy mogli najpierw teoretycznie zapoznać się z budową wirusów, aby potem przełożyć zdobytą wiedzę na praktykę i skonstruować własny model wirusa. Atrakcją, która cieszyła się uznaniem w każdej grupie wiekowej, okazały się udostępnione mikroskopy optyczne, pod którymi osoby odwiedzające nasze stoisko, mogły obserwować preparaty jednokomórkowych organizmów spotykanych w środowiskach wodnych, tj. bakterii E. coli oraz zielenicy Toczka (Volvox). Na terenie namiotu prezentowaliśmy też plakaty popularnonaukowe oraz fotografie mikroskopowe w formie puzzli do samodzielnego ułożenia.

Mimo, że pogoda płatała figle, studenci wytrwale promowali nasz wydział i nie ustawali w popularyzacji wiedzy zarówno na temat Morza Bałtyckiego, zrównoważonego rozwoju, jak i zagadnień związanych z Biotechnologią oraz współpracą uniwersytetów nadmorskich SEA-EU. Prezentacja naszego stoiska nie byłaby możliwa dzięki wsparciu patronów w postaci władz Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii, Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, pomocy koordynujących pracę dr n med. inż. Doroty Pomorskiej i dr Alicji Chmielewskiej oraz niesamowitemu zaangażowaniu studentów: Marii Borowskiej-Beszty. Kacpra Kępki, Laury Kur, Filipa Kuś, Marty Łukijańczuk, Patrycji Markiewicz, Natalii Niżnik, Michała Prusińskiego, Mateusza Rudnickiego, Alana Warszawskiego oraz Agaty Żukowskiej.  Bardzo cieszy nas fakt, że mogliśmy wziąć udział w  upowszechnianiu wiedzy i podzielić się namiastką tego, co sami zdobywamy w trakcie edukacji.  

Już niedługo 15 i 16 października na Kampusie Uniwersyteckim w Gdańsku Oliwie odbędzie się druga edycja naszego Pikniku. Serdecznie zapraszamy i obiecujemy, że również będzie się działo!

 

                                                                                   L. Kur, A. Chmielewska, D. K. Pomorska

 

 

Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 29. Wrzesień 2021 - 08:20; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega Ostatnia zmiana: piątek, 1. Październik 2021 - 12:13; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega