𝐵𝑖𝑜 𝐴𝑟𝑡

Biotechnologia i sztuka - 𝑏𝑖𝑜 𝑎𝑟𝑡 na MWB

Od kilkunastu lat pracownicy i studenci  MWB zaangażowani są w tworzenie projektów z zakresu bio art opartych na wykorzystywaniu materii organicznej i metod biotechnologicznych w procesie twórczym. W 2011 roku MWB rozpoczął współpracę z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku (CSW) zainicjowaną przez  Dyrektorkę CSW Łaźnia Jadwigę Charzyńską i ówczesną Dziekan MWB prof. Ewę Łojkowską, przypieczętowaną podpisaniem listu intencyjnego dotyczącego współpracy przy cyklu działań „Art+Science Meeting”.

Na pierwszej wystawie prezentującej dzieła z zakresu bio art stworzonej przez CSW Łaźnia w 2012 roku w ramach projektu „Art+Science Meeting”,  zaprezentowano instalację: „Crude Life -retrospektywa projektu Tissue Culture & Art. 1996-2012” Orona Cattsa i Ionat Zurr z Centrum Doskonałości SymbioticA, University of West Australia w Perth, przy organizacji której uczestniczyli pracownicy MWB. W ramach tej wystawy zorganizowano w CSW Łaźnia laboratorium biotechnologiczne i pokazano prace wykorzystujące hodowle komórek i tkanek przygotowane w laboratorium Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin MWB przez dr Annę Kawiak. W panelu dyskusyjnym „Między nauka a etyką” towarzyszącym wystawie z udziałem artystów i naukowców uczestniczyła prof. Ewa Łojkowska.

Kolejną wystawą w CSW Łaźnia, przy organizacji której w 2015 roku uczestniczyła dr Anna Kawiak była wystawa „Nervoplastica” prezentowana przez Guy Ben-Ary  także z Centrum Doskonałości SymbioticA. Na potrzeby wystawy dr Anna Kawiak i dr Wojciech Śledź zainscenizowali i urządzili laboratorium w galerii, tak by kultury komórek i tkanek przez kilka tygodni mogły rosnąć i rozwijać się w aseptycznych warunkach.

W 2019 pracownicy i studenci Wydziału uczestniczyli przy realizacji wystawy Zbigniewa Oksiuty „Studiolo. Kosmiczne ogrody” realizowanej również w ramach cyklu „Art+Science Meeting”. Przy tym projekcie konsultantkami z zakresu biotechnologii były prof. Ewa Łojkowska i dr Anna Ihnatowicz a w realizacji laboratoryjnej udział brali: dr. hab. Aleksandra Królicka prof. UG, doktorantka Izabela Perkowska oraz studenci: Klaudia Kochanowicz, Michał Prusiński, Michal Strzała, Izabela Kowalczyk. W MWB konsultowano i wykonano również elementy do kolejnych projektów: „Roots Make Nodes” w ramach programu Artist Residency Michigan State University, Lansing, USA przy współpracy z prof. Brad Day z Plant Soil and Microbal Sciences,  „A Root in hormone cocktail”, “Water ecospheres in a neutral buoyancy”, „Breading of Flat Callusses” oraz przygotowywano materiał do performancu artystki Karoliny Żyniewicz na wystawę „Beyond borders. Processed Body – Expanded Brain – Distributed Agency” prezentowane w CSW Łaźnia w Gdańsku w latach 2019-2020.

Prace artystów z kręgu bio art  były także prezentowane na naszym Wydziale. W kwietniu 2016 r. z okazji oficjalnego otwarcia nowego budynku Instytutu Biotechnologii UG przy ul. Abrahama 58 w Gdańsku prezentowana była instalacja Elvina Flamingo „Symbiotyczność tworzenia – Metabolizm Antropocenu” oraz ekspozycja dr Anny Kalwajtis „BIOS – Laboratorium ciała”. Od lutego 2022 roku  prezentowana jest w holu MWB instalacja Elvina Flamingo (dr hab. Jarosław E. Czarnecki prof. ASP w Gdańsku) “Symsagittifera roscoffensis as a main Actor of The Plant~Animals ~ Symbiosity of Creation. Roślino-zwierzęta ~ Symbiotyczność tworzenia”. Także przy tej wystawie fachową pomocą służyła dr Anna Kawiak. W ostatnich miesiącach, przy tworzeniu nowych instalacji Elvin Flamingo współpracuje z badaczką z naszego Wydziału dr hab. Aleksandrą Królicką, prof. UG.

Istotne jest, że na naszym Wydziale nie tylko pokazujemy obiekty tworzone przez artystów, ale też zapraszamy artystów przyjeżdżających do CSW Łaźnia i reprezentujących nurt bio art do wygłaszania wykładów i prezentowania wystaw w budynku Instytutu Biotechnologii. Wykłady na MWB, otwarte również dla studentów I pracowników innych wydziałów UG, wygłaszali:

  • prof. Oran Catts z Centrum SymbioticA:  “Crude Life – retrospective of the project Tissue Culture & Art”, 2012
  • prof. Roger Malina z University of Texas, Dallas:  “How Art and Design can help Redesign Science itself; both the scientific method and the social embedding of science”, 2018
  • prof. Nina Czegledy z Knowledge Media Design Institute na Uniwersytecie w Toronto, Kanada: “The Pleasure of Light: Frank J Malina and Gyorgy Kepes at the intersection of science and art”, 2019
  • Gina Czarnecki, brytyjska artystka“Contagion, 15 years on”, 2019
  • dr Xavier Bailly ze Station Biologique de Roscoff, CNRS — Sorbonne University, Francja i Elvin Flamingo z ASP w Gdańsku, “Symsagittifera roscoffensis as a main Actor of The Plant~Animals ~ Symbiosity of Creation. Roślino-zwierzęta ~ Symbiotyczność tworzenia”, 2022

Współdziałania pracowników Wydziału z CSW Łaźnia są zaznaczone w wielu materiałach promocyjnych wydawanych przez tę instytucję. Ponadto na prowadzonej przez CSW Łaźnia stronie internetowej projektu GAPS – Gdańsk Artyści Przestrzeń Sztuka, na której zamieszczane są odnośniki do obiektów i dzieł sztuki znajdujących się w przestrzeni publicznej miasta Gdańska, mieści się  tablica pamiątkowa dedykowana twórcom i inicjatorom MWB , wisząca na budynku dawnej siedziby Wydziału przy ul. Kładki 24 w Gdańsku.  

Intensywna i pogłębiająca się współpraca MWB z CSW Łaźnia zaowocowała podpisaniem przez Uniwersytet Gdański w październiku 2018 roku porozumienia, a w marcu 2021 umowy partnerskiej z tą instytucją. Ponadto prof. Ewa Łojkowska z MWB została powołana zarządzeniem Prezydenta Miasta Gdańska z grudnia 2021 r. w skład Rady Programowej CSW Łaźnia i na pierwszym posiedzeniu Rady w kwietniu 2022 została wybrana jej wiceprzewodniczącą.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 14. Lipiec 2023 - 07:41; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega Ostatnia zmiana: piątek, 14. Lipiec 2023 - 11:57; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega