Tryb kształcenia doktorantów w studium doktorskim przed 30.04.2019

Procedura

Nazwa czynności Osoba ubiegająca się o nadanie stopnia Rada Dyscypliny Wniosek
1. Złożenie rozprawy doktorskiej wraz z kompletem dokumentów

Osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora składa:
- rozprawę  (2 egzemplarze w oprawie twardej dla recenzentów, 1 w oprawie dowolnej do archiwum oraz wersję elektroniczną), której integralną częścią jest streszczenie w języku angielskim, a w przypadku rozprawy doktorskiej przygotowanej w języku obcym również streszczenie w języku polskim. (Rozprawę doktorską może stanowić monografia naukowa lub zbiór opublikowanych i powiązanych tematycznie artykułów).
- do rozprawy doktorskiej dołącza się w formie pdf streszczenie w języku angielskim w oraz języku polskim.
- do rozprawy dołącza się pozytywną opinię promotora; co najmniej 1 artykuł naukowy lub 1 monografię naukową wraz z oświadczeniem określającym indywidualny wkład w powstanie publikacji; w przypadku gdy pracę stanowi zbiór publikacji do wniosku dołącza się również oświadczenia wszystkich współautorów (lub przynajmniej osoby ubiegającej się o nadanie stopnia i czterech współautorów, gdy praca zbiorowa ma więcej niż pięciu współautorów).
- do rozprawy dołącza się również pisemną zgodę kandydata poświadczoną jego podpisem na udostępnienie rozprawy doktorskiej w czytelni UG (1 egzemplarz pracy doktorskiej  z dołączoną zgodą zostaje udostępniony do wglądu w czytelni Biblioteki UG);
- oświadczenie o zgodności pracy doktorskiej z wersją papierową;
- kopię certyfikatu potwierdzającego znajomość nowożytnego języka obcego (z wykazu certyfikatów przedstawionych w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego).

 

Wzór strony tytułowej

Wzór streszczenia PL

Wzór streszczenia ENG

Wzór opinii promotora/promotorów

Pisemna zgoda na umieszczenie rozprawy w czytelni Biblioteki UG

Oświadczenie o zgodności pracy doktorskiej z wersją papierową

2. Wyznaczenie recenzentów   Rada Dyscypliny wyznacza dwóch recenzentów spośród osób niebędących pracownikami UG oraz uczelni i innej jednostki, których pracownikiem jest osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora, z zastrzeżeniem, że recenzentem może być osoba posiadająca co najmniej stopień doktora habilitowanego lub osoba niespełniająca tego wymagania, która jest pracownikiem zagranicznej uczelni lub instytucji naukowej, jeżeli Rada uzna, że osoba ta posiada znaczące osiągnięcia w zakresie zagadnień naukowych, których dotyczy rozprawa doktorska. Wyznaczenie recenzentów może nastąpić również przed złożeniem rozprawy doktorskiej. Proces recenzji trwa dwa miesiące. Recenzja może zawierać wnioski dotyczące uzupełnienia lub poprawy rozprawy doktorskiej, które kandydatowi i promotorowi, przekazuje rada dyscypliny przeprowadzającej przewód doktorski. Uzupełnioną lub poprawioną rozprawę doktorska kandydat przedkłada radzie dyscypliny przeprowadzającej przewód doktorski, która kieruje ją do ponownej oceny przez tych samych recenzentów. Recenzenci przedstawiają radzie dyscypliny przeprowadzającej przewód doktorski recenzję uzupełnionej lub poprawionej rozprawy doktorskiej w terminie miesiąca od dnia otrzymania wniosku o sporządzenie tej recenzji. Recenzja zawiera jednoznaczną, pozytywną albo negatywną, konkluzję oceny; w przypadku gdy rozprawę stanowi część pracy zbiorowej, recenzja zawiera ocenę indywidualnego wkładu osoby ubiegającej się o nadanie stopnia w powstanie tej pracy. Wniosek o powołanie recenzentów pracy
3. Egzamin doktorski Przed przyjęciem rozprawy doktorskiej kandydat zdaje egzaminy doktorskie z: dyscypliny podstawowej odpowiadającej tematowi rozprawy doktorskiej, dyscypliny dodatkowej, oraz języka obcego nowożytnego. Rada Dyscypliny powołuje komisje egzaminacyjne z dyscypliny podstawowej odpowiadającej tematowi rozprawy doktorskiej – w składzie co najmniej czterech osób posiadających tytuł profesora w zakresie dziedziny nauki, do której należy ta dyscyplina naukowa, lub stopień doktora habilitowanego w zakresie tej dyscypliny naukowej, w tym promotora lub ko-promotora; dyscypliny dodatkowej - w składzie co najmniej trzech osób, z których  co najmniej jedna posiada tytuł profesora w zakresie dziedziny nauki, do której należy ta dyscyplina naukowa, albo stopień  doktora habilitowanego w zakresie tej dyscypliny naukowej; języka obcego nowożytnego – w składzie co najmniej trzech osób, z których co najmniej jedna naucza tego języka w szkole wyższej, a pozostałe posiadają co najmniej stopień doktora, przed którą osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora składa egzamin doktorski z dyscypliny naukowej. Członkami komisji egzaminacyjnych mogą być osoby spoza rady dyscypliny, jeśli ich skład wyznaczyła ówczesna Rada Wydziału.

Wzór protokołu z egzaminu z dyscypliny naukowej

Wzór protokołu z egzaminu z nowożytnego języka obcego

4. Powołanie komisji doktorskiej   Rada powołuje co najmniej siedmioosobową komisję złożoną z nauczycieli akademickich UG posiadających tytuł profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego, dla których UG jest podstawowym miejsce pracy i którzy złożyli oświadczenie o reprezentowaniu w udziale co najmniej 0,5 dyscypliny naukowej; dwóch recenzentów rozprawy i promotora. W skład komisji doktorskiej wchodzą członkowie komisji egzaminacyjnej.  
5. Dopuszczenie do obrony   Po uzyskaniu pozytywnych recenzji oraz zdaniu egzaminów doktorskich, rada dyscypliny podejmuje uchwałę ws. przyjęcia i dopuszczenia do publicznej obrony. W postanowieniu wyznacza się dzień i miejsce obrony. W innym przypadku Rada podejmuje uchwałę o odmowie dopuszczenia do obrony z uzasadnieniem.

 

6. Udostępnienie informacji w BIP i POL-on   Rozprawa wraz z jej streszczeniem i recenzjami oraz informacja o terminie, miejscu i sposobie przeprowadzenia obrony jest udostępniana w BIP. Rozprawa wraz ze streszczeniem jest przekazywana również do repozytorium UG. Podmiot doktoryzujący, nie później niż 30 dni przed wyznaczonym dniem obrony rozprawy doktorskiej, udostępnia w BIP na swojej stronie podmiotowej rozprawę doktorską wraz z jej streszczeniem oraz recenzje.   
7. Obrona rozprawy   W obronie rozprawy bierze udział co najmniej połowa członków komisji doktorskiej, w tym promotor oraz przynajmniej jeden recenzent.  
8. Uchwała ws. przyjęcia obrony   Komisja doktorska na posiedzeniu niejawnym, po zakończeniu obrony, podejmuje uchwałę ws. przyjęcia obrony rozprawy oraz przygotowuje projekt uchwały ws. nadania stopnia doktora.  
9. Nadanie stopnia   Rada Dyscypliny, w obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, i w terminie 60 dni od dnia obrony, podejmuje uchwałę ws. nadania stopnia doktora.  
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 21. Marzec 2023 - 12:51; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega Ostatnia zmiana: czwartek, 29. Czerwiec 2023 - 13:09; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega