From academic cooperation to long-life friendship - wykład Prof. Bernda Jastorffa

Serdecznie zapraszamy na jubileuszowy wykład Pana Profesora Bernda Jastorffa, Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego, pod tytułem:

 

From academic cooperation to long-life friendship

Decades of interdisciplinary cooperation around chemistry and biotechnology:

the short story on how science brought us to long-life friendship

 

który zostanie wygłoszony w dniu 3 czerwca, o godzinie 14.00 w audytorium nr D102 (budynek Wydziału Chemii UG, przy ul. Wita Stwosza 63).

 

Prof dr, dr h.c. mult. Bernd Jastorff, notka biograficzna

Prof. Bernd Jastorff urodził się 23 września 1942 roku w Neumuenster w północnych Niemczech. Studia chemiczne ukończył na Uniwersytecie w Kilonii (RFN). Pracował następnie w Instytucie Maxa Plancka (Max-Planck-Institut fur Experimentell Medicine) w Getyndze (RFN). Po uzyskaniu stopnia naukowego doktora został kierownikiem grupy badawczej w tymże instytucie (1970–1973). W 1973 roku został powołany na stanowisko profesora na Wydziale Biologii i Chemii Uniwersytetu Bremeńskiego (RFN), z którym pozostał związany do emerytury, na którą przeszedł w 2007 roku. Był twórcą i wieloletnim dyrektorem interdyscyplinarnego Centrum Badań Środowiskowych i Technologii Środowiskowej (Zentrum fur Umweltforschung und Umwelttechnologie) tejże uczelni, które jednoczy specjalistów z różnych dziedzin – chemii, biologii, medycyny oraz nauk o środowisku. Swoją wiedzę i przemyślenia dotyczące obszaru wiedzy nazywanego obecnie „zieloną chemią” zawarł w monografii Struktur-Wirkungs-Denken in der Chemie, eine Change fuer mehr Nachhaltigkeit napisanej wspólnie z Reinholdem Stoermannem i Uwe Wolcke z Uniwersytetów w Bremie i Oldenburgu (RFN), wydanej w 2003 roku.

Badania naukowe profesora Bernda Jastorffa dotyczą projektowania i syntezy cyklicznych nukleotydów oraz ich metabolitów, poznania roli c-AMP w procesie fosforylacji białek, zależności między strukturą związków chemicznych a ich właściwościami fizyko-chemicznymi i biologicznymi, a także unieszkodliwienia odpadów i związków toksycznych. Wyniki badań profesora wnoszą trwały wkład w rozwój nauk biologiczno-chemicznych. Był głęboko zaangażowany we współpracę naukową i dydaktyczną z Uniwersytetem Gdańskim (UG), trwającą od 1979 roku. Niejednokrotnie gościł z wykładami na UG. Brał aktywny udział w Letnich Szkołach Biotechnologii organizowanych przez Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed. W jego dorobku znajdują się prace (ponad 20) napisane wspólnie z polskimi naukowcami. Z jego inicjatywy zapraszani byli do Bremy najlepsi studenci z Gdańska, a pomiędzy uczelniami następowała wymiana pracowników naukowych. Dzięki jego staraniom Wydział Chemii (UG) otrzymał wsparcie aparaturowe.

Z inicjatywą nadania godności doktora honoris causa, wspieraną przez rektora GUMed (ówcześnie AMG), wystąpiła Rada Wydziału Chemii uchwałą z dnia 2 września 2002 roku. Recenzentami w postępowaniu o nadanie tytułu byli profesorowie Stefan Angielski, Jerzy Błażejowski i Jerzy Konarski. Promotorem przewodu został powołany profesor Zbigniew Grzonka. „W uznaniu wyróżniających osiągnięć na polu chemii biologicznej oraz wkład w rozwijanie polsko-niemieckiej współpracy naukowej”, Senat UG nadał profesorowi Brendowi Jastorffowi godność doktora honoris causa uchwałą z dnia 6 marca 2003 roku. Uroczysta ceremonia wręczenia dyplomu miała miejsce 24 kwietnia 2003 roku.

Profesor Bernd Jastorff jest powszechnie uznanym autorytetem w dziedzinie chemii bioorganicznej i chemii środowiska.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 7. Maj 2014 - 08:30; osoba wprowadzająca: Elżbieta Moroz Ostatnia zmiana: środa, 2. Lipiec 2014 - 09:13; osoba wprowadzająca: Sebastian Zaborowski