dr hab. inż. Aleksandra Królicka otrzymała tytuł profesora

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15.05.2024 roku nadano tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie biotechnologia dr hab. inż. Aleksandrze Królickiej, kierowniczce Zakładu Badania Związków Biologicznie Czynnych.

 

AŻAleksandra Królicka absolwentka Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, od 1999 roku doktor nauk biologicznych. Od 2000 zatrudniona na wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UG. Od 2011 roku, na podstawie dorobku i wyróżnionej rozprawy, doktor habilitowany nauk biologicznych (przewód na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu). Od 2012 roku kierowniczka Zakładu Badania Związków Biologicznie Czynnych MWB UG i GUMed.

Zainicjowała rozwinięcie roślinnych kultur in vitro na MWB UG i GUMed. Specjalistka w zakresie pozyskiwania biologicznie czynnych metabolitów wtórnych zawartych w tkankach roślinnych w hodowlach in vitro tkanek, kalusa, zawiesiny komórkowej, transformowanych korzeniach włośnikowatych i teratomach. Poszukuje synergii w łączeniu metabolitów wtórnych oraz innych substancji czynnych (antybiotyki, nanocząstki metali, syntetyczne peptydy) w celu zwalczania bakteryjnych patogenów człowieka oraz roślin. Prowadzi badania naukowe zmierzające do rozwoju nowych leków/suplementów wykazujących właściwości antybakteryjne, przeciwutleniające i cytotoksyczne.

 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 29. Maj 2024 - 07:53; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega Ostatnia zmiana: środa, 29. Maj 2024 - 07:56; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega