“Biotechnologia w Gdańsku - miejsce unikatowe”. 30 lat MWB UG i GUMed

12 czerwca 2023 społeczność akademicka obu uniwersytetów oraz osoby związane z MWB zebrały się, aby świętować jubileusz 30-lecia Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii.

30 lat temu, w roku 1993 na mocy decyzji dwóch Senatów - Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powstał Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii. To unikalne przedsięwzięcie w skali kraju i przykład znakomitej współpracy między dwoma uczelniami.

prof. dr hab. Wiesław LaskowskiJestem niezwykle dumny z tego, że mogę dzisiaj stać z państwem i być świadkiem osiągnięcia tego wspólnego kamienia milowego Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - powiedział Prorektor ds. Badań Naukowych  UG prof. dr hab. Wiesław Laskowski.- Przez ostanie trzy dekady Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii pokazywał, że znajduje się w ścisłej czołówce pod względem innowacji naukowych, badań i jakości kształcenia. Był kolebką dla bystrych umysłów i rozwijał talenty. Powodował, że młodzi ludzie chcieli zostawać biotechnologami.

prof. dr hab. Marcin GruchałaRektor GUMed prof. dr hab. Marcin Gruchała opowiedział o swoich wspomnieniach z czasów tworzenia MWB UG i GUMed. Zauważył, że nowy wydział wpasował się w szeroko pojętą potrzebę z lat 90. dołączenia do Zachodu i prowadzenia działań na poziomie światowym. - Podkreślano, że ten wydział jest tworzony tak, jak na Zachodzie, że studenci mogą wybierać ścieżkę edukacyjną, przedmioty i że są zaangażowani w pracę naukową. Bardzo nas to ciekawiło, na te pierwsze rekrutacje Biotechnologii zgłaszali się także studenci kierunku lekarskiego - powiedział Rektor GUMed. W trakcie swojej przemowy prof. Marcin Gruchała podkreślił także jak ważną inicjatywą jest MWB UG i GUMed w kontekście szerszej współpracy w ramach Uczelni Fahrenheita.

Dziekan - dr hab. Ewelina Król, prof. UG- Droga ku przyszłości jest wymagająca, ale nasza determinacja i zaangażowanie pozostają niezmienne. Dzięki współpracy z partnerami naukowymi, instytucjami branżowymi i sektorem przedsiębiorstw mamy pewność, że osiągniemy nasze cele. Jesteśmy gotowi kontynuować nasze badania, rozwijać innowacyjne technologie i przekształcać wiedzę w praktyczne rozwiązania, które wpłyną na poprawę jakości życia ludzi i środowiska - powiedziała obecna Dziekan MWB UG i GUMed dr hab. Ewelina Król, prof. UG i poprosiła dziekanów poprzednich kadencji o podzielenie się refleksjami z zarządzania jednostką.

Prof. dr hab. Jacek Bigda (dziekan w latach 1999-2005) podkreślił rolę prof. Wiesława Makarewicza, który zmarł w grudniu 2021 r., w kształtowaniu wydziału. Pierwszemu dziekanowi jednostka zawdzięcza m.in. wiele nowych przestrzeni laboratoryjnych. Mówcy podkreślali także ogromną rolę m.in. prof. dr hab. Anna Podhajskiejprof. dr. hab. Wacława Szybalskiego, prof. dr. hab. Macieja Żylicza, prof. dr. hab. Stefana Angielskiego czy prof. dr. hab. Karol Taylora

Prof. dr hab. Ewa Łojkowska (dziekan w latach 2005-2012) podzieliła się swoimi wspomnieniami, gdy jako doświadczona badaczka, przyjechała do Gdańska, aby pracować w nowo utworzonym wydziale. Opowiedziała, jak ważna w jej rozwoju naukowym była rola prof. Wiesława Makarewicza i prof. Anny Podhajskiej. Jednocześnie opisała wpływ MWB UG i GUMed nie tylko na środowisko naukowe, ale także na mieszkańców Gdańska czy Polski np. podczas pandemii COVID-19.

Zawsze powinno się mieć szeroką perspektywę i skoczyć poza horyzont. Według mnie nasz wydział cały czas tę wizję realizował. W trakcie mojej kadencji wykonaliśmy kilka takich skoków. Jednym z nich był skok w kontekście infrastruktury, czyli nowego budynku, ale także zakupu aparatury - opowiadał prof. dr hab. Igor Konieczny (dziekan w latach 2012-2020). - Zrobiliśmy także skok naukowy, w czasie tych 8 lat można było zobaczyć duży wzrost jakości naszych publikacji, o czym świadczy m.in. parametr A+ od Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych. Dokonaliśmy też dużego skoku dotyczącego kształcenia, co zostało docenione przez Polską Komisję Akredytacyjną.

Marian Kawczyński - KAWA.SKA Sp. z.o.o.Po wypowiedziach dziekanów odczytano list gratulacyjny od Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, która podkreśliła wysoką jakość kształcenia MWB UG i GUMed. Prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn wspominał ogromny entuzjazm osób, które tworzyły jednostkę w latach 90. A w liście od Prezesa Polskiego Towarzystwa Biochemicznego Adama Szewczyka wybrzmiała wyjątkowość wspólnej inicjatywy UG i GUMed.

Na koniec wydarzenia prof. Ewelina Król wręczyła Prezesowi firmy KAWA.SKA Marianowi Kawczyńskiemu medal 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego za wieloletnie wspieranie finansowe wydziału w organizacji corocznych szkół letnich i innych inicjatyw ku lepszej edukacji studentów. - Z wydziałem zaczęliśmy współpracować jeszcze przed jego utworzeniem, czyli trochę więcej niż 30 lat temu. Obiecuję, że będziemy współpracować nadal, przez kolejne dekady - zapowiedział Marian Kawczyński.

TORTNa zakończenie Akademicki Chór UG wykonał dwa utwory ze swojej płyty jubileuszowej pt. „Znamy się 50 lat” - „Do zakochania jeden krok” oraz „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”. Chór wystąpił pod batutą Filipa Cieszyńskiego.

Po części oficjalnej, uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na lunch oraz na obejrzenie wystawy i zwiedzanie budynku MWB. Wydział dla gości przygotował również przepyszny tort!

Wraz z obchodami 30-lecia MWB UG i GUMed zorganizowano także dwudniową Konferencję Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich. Podczas spotkań poruszano m.in. zagadnienia związane z finansowaniem nauki w Polsce, nowymi dyscyplinami naukowymi czy procedurami nadawania stopni i tytułów naukowych. W obradach wzięli udział Dziekani, Prodziekani, Dyrektorzy i Wicedyrektorzy Wydziałów Nauk Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich łącznie 50 osób.

Strona UG
Strona GUMed

fot.: Alan Stocki - Zespół Prasowy UG,
tekst: Marcel Jakubowski - Zespół Prasowy UG