Publikacja zespołu z Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin w prestiżowym Chemical Engineering Journal

Z przyjemnością informujemy, iż artykuł zatytułowany „Removal of clinically significant antibiotics from aqueous solutions by applying unique high-throughput continuous-flow plasma pencil and plasma brush systems”, w którym opisano możliwość wykorzystania zimnej plazmy atmosferycznej, aplikowanej w szczotce plazmowej o unikatowej konstrukcji, do degradacji klinicznie istotnych antybiotyków z roztworów jedno- i wieloskładnikowych, został opublikowany w czasopiśmie Chemical Engineering Journal, które posiada najwyższą możliwą punktację Ministerstwa Edukacji i Nauki, czyli 200 pkt i impact factor 16,744.

W skład zespołu badawczego weszło czworo naukowców z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed: dr Agata Motyka-Pomagruk, dr Wojciech Śledź, prof. dr hab. Ewa Łojkowska oraz doktorantka mgr Weronika Babińska oraz dwoje naukowców z Wydziału Chemii UG dr hab. Magda Caban, prof. UG i prof. dr hab. Piotr Stepnowski. Praca powstała w ramach współpracy z zespołem Prof. dr hab. Pawła Pohla z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Badacze z Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin MWB uczestniczyli w konceptualizacji badań, oznaczeniu aktywności antybakteryjnej traktowanych zimną plazmą atmosferyczną roztworów antybiotyków, analizie wyników badań i przygotowaniu manuskryptu. Natomiast badacze z Katedry Analizy Środowiska WCH uczestniczyli w tworzeniu koncepcji badań, przeprowadzeniu analizy efektywności rozkładu antybiotyków z zastosowaniem zimnej plazmy atmosferycznej, zaproponowali ścieżki degradacji tych związków, a także uczestniczyli w pracach nad przygotowaniem manuskryptu.

Pełna lista autorów artykułu to: Dominik Terefinko, Magda Caban, Agata Motyka-Pomagruk, Weronika Babińska, Pawel Pohl, Piotr Jamroz, Piotr Cyganowski, Wojciech Śledź, Ewa Łojkowska, Piotr Stepnowski i Anna Dzimitrowicz.

Link do publikacji: doi.org/10.1016/j.cej.2022.139415

Badania zostały sfinansowane z projektu Sonata 15 (2019/35/D/ST8/04107) realizowanego w konsorcjum pomiędzy Politechniką Wrocławską (Lider), a Uniwersytetem Gdańskim (Partner). Kierownik projektu ze strony PW jest dr hab. inż. Anna Dzimitrowicz, kierownik projektu ze strony UG jest dr inż. Wojciech Śledź.

Rezultaty opisanych w publikacji prac badawczych są chronione międzynarodowym zgłoszeniem patentowym pt. „Method of degrading antibiotics from aqueous solutions by using cold atmospheric pressure plasma generated in a flowing plasma brush and a plasma brush intended for this method.” (PCT/PL2022/050027) z dnia 2022-05-06.

Data publikacji: wtorek, 11. Październik 2022 - 07:22; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega Ostatnia zmiana: czwartek, 27. Październik 2022 - 09:29; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega