Kolejna decyzja o przyznaniu patentu dla MWB

Zespół z Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin oraz Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowego Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed otrzymał w tym roku kolejną, trzecią już decyzję o przyznaniu patentu na wynalazek!

Miło nam poinformować, iż Urząd Patentowy Rzeczypospolitej wydał decyzję o przyznaniu patentu na wynalazek pt. „Sposób eradykacji bakteryjnych fitopatogenów”. Wynalazek wypracowany został w ramach współpracy naukowców Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Wrocławskiej. Rozwiązanie zostało zgłoszone do ochrony przed Urzędem Patentowym RP pod numerem P.427563 pod koniec 2018 roku.

Twórcami wynalazku są: Anna Dzimitrowicz, Agata Motyka-Pomagruk, Piotr Jamróz, Wojciech Śledź, Weronika Babińska, Paweł Pohl, Ewa Łojkowska.
Zgłaszający: Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Gdański.

Istotą wynalazku jest sposób eradykacji bakteryjnych fitopatogenów z wykorzystaniem wodnych roztworów soli nieorganicznych, które są aktywowane za pomocą stałoprądowego wyładowania jarzeniowego generowanego pod ciśnieniem atmosferycznym tj. dc-APGD (ang. direct current atmospheric pressure glow discharge,) w kontakcie z przepływającą ciekłą katodą (ang. flowing liquid cathode, FLC) w ciągłym układzie przepływowym. Powstały w ten sposób roztwór post-plazmowy wykazuje działanie bakteriostatyczne lub bakteriobójcze w zależności od unieczynnianego fitopatogena. Rozwiązanie umożliwia skuteczną eliminację komórek fitopatogennych w sposób całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Wynalazek może znaleźć zastosowanie w produkcji warzyw i nasion, jako skuteczny i przyjazny środowisku środek eradykacji bakterii, w preparatach o charakterze prewencyjnym zalecanych do stosowania w ochronie nasion, plonów rolnych czy ogrodniczych. Ze względu na swoje właściwości dezynfekujące roztwory post-plazmowe mogą znaleźć szerokie zastosowanie komercyjne jako środki do skutecznej i przyjaznej środowisku eradykacji bakterii jak również preparaty o charakterze prewencyjnym zalecane do stosowania w ochronie nasion, plonów rolnych czy ogrodniczych.

Wynalazek został nagrodzony wyróżnieniem w tegorocznej edycji konkursu „EUREKA! DGP – ODKRYWAMY POLSKIE WYNALAZKI".

Twórcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

LBW

Data publikacji: środa, 28. Październik 2020 - 08:20; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega Ostatnia zmiana: czwartek, 13. Maj 2021 - 10:25; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega