Spotkanie partnerów Projektu Błękitna Biotechnologia Sieci ALLIANCE
Od 3 do 5 kwietnia 2017 r. w Göteborgu (Szwecja) odbyło się czwarte spotkanie partnerskie w ramach Projektu ALLIANCE (INTERREG BSR). Projekt gromadzi partnerów z regionu Morza Bałtyckiego zainteresowanych tzw. błękitną biotechnologią (blue biotechnology). Gospodarzem spotkania był jeden z głównych Partnerów Projektu ALLIANCE – Uniwersytet w Göteborgu.
Pierwszy dzień spotkania przeznaczony był dla przedstawicieli instytucji partnerskich. Omówiono dotychczasowe działania w ramach projektu oraz ustalono plany na najbliższą przyszłość. Sieć ALLIANCE objęła już programem mentoringu 16 wybranych pomysłów z zakresu błękitnej biotechnologii. Przypominamy, że UG jest już mentorem dwóch case’ów wybranych w poprzednich naborach.
W ramach projektu planowane jest ponadto stworzenie międzynarodowej bazy ofertowej błękitnej biotechnologii, mającej służyć pomocą w rozwijaniu nauki i biznesu w tym sektorze.
Drugiego dnia odbyło się wysłuchanie kandydatów zaproszonych po uprzednim złożeniu aplikacji do trzeciego naboru pomysłów ALLIANCE. Każdy z nich miał 7 minut aby zaprezentować panelowi ekspertów koncepcję swojego pomyslu, jego innowacyjnosc oraz cel do jakiego dąży. Kandydat musiał także zmierzyć się z pytaniami stawianymi przez specjalistów.
Tym razem przedstawiono sześć prezentacji, z czego cztery okazały się na tyle interesujące i niosące potencjał rozwoju, że zostały zakwalifikowane jako kolejni podopieczni sieci ALLIANCE. Z dumą i zadowoleniem informujemy, że jednym z wybranych case’ów jest pomysł zgłoszony przez mgra Marka Klina, doktoranta z Zakładu Funkcjonowania Ekosystemów Morskich Instytutu Oceanografii UG, dotyczący produkcji biogazu w procesie fermentacji metanowej biomasy pozyskiwanej z bałtyckich mikroglonów. Projekt został objęty mentoringiem konsorcjum ALLIANCE Blue Biotechnology, a mentorami został Uniwersytet Gdański oraz DTI (Danish Technological Institute).
Na zakończenie, uczestników czekała specjalna atrakcja, jaką była wycieczka do morskiej stacji badawczej Uniwersytetu w Göteborgu w Tjärnö oraz rejs uniwersyteckim statkiem badawczym do punktu hodowli glonów z gatunku Listownica (Saccharina).
Kolejny nabór pomysłów do sieci ALLIANCE już jesienią 2017 roku. Serdecznie zapraszamy! (kontakt: agnieszka.pacholczyk@ug.edu.pl).
Projekt ALLIANCE finansowany z programu INTERREG Morza Bałtyckiego 2014-2020 rozpoczął się 1 marca 2016 r. Sieć ALLIANCE gromadzi instytucje z regionu Morza Bałtyckiego zajmujące się błękitną biotechnologią. Ze strony Uniwersytetu Gdańskiego udział w projekcie biorą Wydział Oceanografii i Geografii, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed, Gdańskie Centrum Zasobów Biologicznych i Centrum Transferu Technologii.
Kierownik projektu w UG: dr hab. Katarzyna Palińska, prof. nadzw., katarzyna.palinska@ug.edu.pl.