Wystawa „Pionierki, badaczki, liderki. kobiety gdańskiej nauki”

Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego i Muzeum Nauki Gdańskiej – zorganizowało wystawę plenerową poświęconą sylwetkom badaczek, prekursorek i liderek związanych z Uczelniami Fahrenheita.

plakatNa plakatach wystawowych znalazły się  trzy przedstawicielki MWB UG i GUMed: profesor Anna Jadwiga Podhajska (1938 -2006) - inicjatorka powołania i współtwórczyni MWB UG i GUMed oraz współtwórczyni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk - współzałożycielka Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi, wirusolożka szeroko upowszechniającą wiedzę z zakresu biologii i profilaktyki chorób wirusowych, w szczególności,  w czasie pandemii COVID-19 i profesor Ewa Łojkowska – laureatka Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych za badania nad chorobami roślin  w roku 2021 r.

Wystawa będzie dostępna do 30 września 2022 r. przed kościołem św. Katarzyny w Gdańsku (siedziba Muzeum Gdańskiej Nauki) a poświęcona jest przybliżeniu sylwetek badaczek związanych z Uczelniami Fahrenheita (Uniwersytetem Gdańskim, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Politechniką Gdańską), które inspirowały i inspirują kolejne pokolenia kobiet. Wystawę zainagurowana 5 sierpnia na scenie Przystanku RÓWNOŚĆ Jarmarku św. Dominika przy Skwerze Jana Heweliusza w Gdańsku panelem dyskusyjnym poświęcony roli kobiet w rozwoju gdańskich uczelni

Autorkami tekstów i koncepcji wystawy są: Marta Szaszkiewicz (dyrektorka Muzeum UG), dr Ewa Bojaruniec- Król (z-ca dyrektora Muzeum Gdańska, MG), Monika Głowińska (MG), Magdalena Jaszcza (UG), dr Anna Lepacka (PG), prof. dr hab. Ewa Łojkowska (UG), prof. dr hab. Beata Możejko (UG), Magdalena Nieczuja-Goniszewska (UG), i Barbara Ząbczyk-Chmielewska (PG).

Do powstania wystawy przyczyniła się także realizacja w UG projektu Modifying Institution by Developing Gender Equality Plans (MINDtheGEP, EU Horyzont 2022, kierowanego przez prof. Ewę Łojkowską). W ramach tego projektu 8 marca 2022 została zainaugurowana strona internetowa im. Elżbiety Koopman-Heweliusz poświęcona kobietom w nauce (https://ug.edu.pl/o-uczelni/kobiety-w-nauce-strona-im-elzbiety-koopman-heweliusz)

Data publikacji: środa, 10. Sierpień 2022 - 08:55; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega Ostatnia zmiana: środa, 24. Sierpień 2022 - 07:42; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega