prof. Ewa Łojkowska w AcademiaNet - European Database of Outstanding Women Academic.

Rada NCN nominowała Panią prof. Ewę Łojkowską do AcademiaNet - European Database of Outstanding Women Academic. Portal jest prowadzony przez Swiss National Science Foundation.

Wyróżniające się badaczki są nominowane do AcademiaNet przez 43 partnerskie organizacje naukowe, zgodnie z rygorystycznymi kryteriami selekcji. Kryteria wyboru obejmują m.in. znaczące kwalifikacje naukowe oraz wybitne osiągnięcia naukowe i organizacyjne. Nie ma możliwości aplikowania do AkademiaNet bezpośrednio, niezbędna jest nominacja.

Kobiety są nadal niedostatecznie reprezentowane na czołowych stanowiskach w instytucjach akademickich i naukowych. Tylko 21% najwyżej opłacanych stanowisk profesorskich w UE jest obejmowanych przez kobiety. Celem AcademiaNet jest stworzenie bazy danych zawierającej profile kobiet naukowców ze wszystkich dyscyplin naukowych. Decydenci mogą korzystać z tej platformy, aby wyszukiwać najlepsze reprezentantki poszczególnych dziedzin/dyscyplin naukowych. Platforma AcademiaNet powinna ułatwić wybieranie kobiet-ekspertek do komitetów naukowych oraz ich  zapraszanie jako wykładowczyń i prelegentek na konferencjach naukowych.

Profil Pani prof. Ewy Łojkowskiej na AcademiaNet.

Spośród badaczek Uniwersytetu Gdańskiego do AcademiaNet została nominowana także prof. Barbar Lipińska z Wydziału Biologii.

Data publikacji: środa, 27. Styczeń 2021 - 11:38; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega Ostatnia zmiana: środa, 27. Styczeń 2021 - 11:38; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega