nagroda
Wyróżnienie "Polityka i mechanizmy równości"
Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (jednej z największych w Europie Środkowo-Wschodniej konferencji poświęconych globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy), które odbyło się w dniach 16 - 18 października 2024 r. w Sopocie, ogłoszone zostały wyniki konkursu RównoWaga. To konkurs adresowany do organizacji i firm, które praktykują politykę inkluzywności i równości. W tym roku Uniwersytet Gdański został wyróżniony w kategorii Polityka i mechanizmy równości. Wyróżnienie zostało wręczone Przewodniczącej Senackiej Komisji ds.
dr hab. Dorota Krzyżanowska współautorką artykułu opublikowanego w prestiżowym Nature Microbiology
Mamy przyjemność poinformować, że dr hab. Dorota Krzyżanowska z Zakładu Badania Związków Biologicznie Czynnych została współautorką artykułu opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie Nature Microbiology (doi: 10.1038/s41564-024-01833-4). Artykuł pt.: „Community standards and future opportunities for synthetic communities in plant–microbiota research” przedstawia najnowsze wytyczne i standardy dla badań nad tzw.
Studentka MWB Pola Szydarowska laureatką nagrody Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Genetycznego
Z przyjemnością informujemy, że Pola Szydarowska, studentka Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, została laureatką nagrody Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Genetycznego za najlepszą pracę magisterską z zakresu genetyki w roku akademickim 2023/24. Tytuł pracy: „Opracowanie modelu do badań strukturalnych białek wirusowych i szlaku prezentacji antygenów”. Promotorem pracy była dr hab. Andrea Lipińska.
Dr Łukasz Rąbalski jednym ze stu polskich naukowców, którzy ukończyli prestiżowy program na Harvard Medical School
Polscy badacze ukończyli pierwszą edycję programu Polish Clinical Scholars Research Training. Wśród 5% uczestników spoza środowiska medycznego znalazł się dr Łukasz Rąbalski z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych.
Dwa patenty biotechnologiczne na antybakteryjne środki do leczenia infekcji
Urząd Patentowy RP przyznał dwa patenty na innowacyjne środki antybakteryjne interdyscyplinarnemu zespołowi naukowczyń z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.
Innowacyjne rozwiązania zostały opracowane w Zakładzie Badania Związków Biologicznie Czynnych przez dr Martę Krychowiak-Maśnicką i prof. dr hab. inż. Aleksandrę Królicką przy współpracy z dr Aleksandrą Bielicką-Giełdoń z Wydziału Chemii UG.
Prof. Danuta Gutowska-Owsiak wybrana Przewodniczącą Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej
Z przyjemnością informujemy o wyborze dr hab. n. med. Danuty Gutowskiej-Owsiak, prof. UG na Przewodniczącą Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej. Celem Towarzystwa jest organizowanie i popieranie wszelkich czynności zmierzających do rozwoju badań naukowych i wdrożeń w zakresie immunologii doświadczalnej i klinicznej, zrzeszanie osób pracujących w tych dziedzinach i upowszechnianie w społeczeństwie osiągnięć tej gałęzi nauki.
mgr Daria Kowalska otrzymała nagrodę za ustną prezentację wyników swoich badań
Jest nam miło poinformować, że doktorantka z Zakładu Biologii Komórki i Immunologii mgr Daria Kowalska
otrzymała nagrodę za ustną prezentację wyników swoich badań na międzynarodowej konferencji naukowej „European Meetings on Complement in Human Diseases”
I Nagroda Polskiego Towarzystwa Badań nad Wirusami Mikroorganizmów dla mgr Marcina Borowicza
Podczas III Sympozjum Bakteriofagowego, które odbyło się w Gdańsku w dniach 5 – 7 września 2024,
MWB w prestiżowym projekcie badawczym SHIELD, realizowanym w ramach Horizon Europe
Uniwersytet Gdański został partnerem w prestiżowym projekcie badawczym o akronimie SHIELD, realizowanym w ramach programu Horizon Europe. Projekt, zatytułowany „Molecular strategies against viral entry and glycan shielding”, koncentruje się na opracowaniu nowych metod walki z niebezpiecznymi wirusami, takimi jak wirus Zachodniego Nilu, żółtej gorączki, Zika, Denga, Nipah, Hendra i wirus Lassa.
mgr Alicja Dobek z nagrodą podczas ISINIP
Podczas 21st International Symposium on Iron Nutrition and Interactions in Plants (ISINIP), które odbyło się w dniach 8-11 lipca 2024 roku w Düsseldorfie w Niemczech, doktorantka mgr Alicja Dobek zdobyła 2. miejsce w konkursie na najlepszy plakat.
Prezentowane badania zostały przeprowadzone pod kierunkiem dr Anny Ihnatowicz w Laboratorium Ochrony Roślin i Biotechnologii, którym kieruje prof. dr hab. Ewa Łojkowska.