Innowacyjna Współpraca: CTT GUMed, Evotec AG, CEBINA i zespołu badawczego prof. Marcina Okroja

Centrum Transferu Technologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podpisało umowę z firmą biotechnologiczną Evotec AG oraz organizacją CEBINA (Central European Biotech Incubator and Accelerator) na realizację projektu badawczego dotyczącego praktycznego zastosowania hiperaktywnych białek układu dopełniacza jako czynnika wspomagającego immunoterapię. Badanie bazuje na wynalazku zespołu prof. Marcina Okroja z Zakładu Biologii Komórki i Immunologii Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, który objęty jest międzynarodową ochroną patentową.

Badacze zidentyfikowali mutacje o charakterze nadania funkcji (ang. gain of function) w genach kodujących białka ścieżki klasycznej układu dopełniacza u chorych cierpiących na rzadkie choroby nerek. Produkty takich zmutowanych genów nie były podatne na fizjologiczną regulację, tym samym powodując uszkodzenia zdrowych tkanek organizmu. Badacze na podstawie analizy in silico zaprojektowali a następnie wyprodukowali warianty takich białek o jeszcze silniej wyrażonym hiperaktywnym fenotypie, których aktywność wymaga wcześniejszego zainicjowania kaskady dopełniacza przez związanie się przeciwciał do komórki docelowej. Następnie wykazali, iż dodatek takich komponentów do surowicy pacjentów z nowotworami hematologicznymi leczonych przy pomocy przeciwciał terapeutycznych takich jak rituximab, obinutuzumab czy daratumumab powoduje znacznie efektywniejszą eliminację komórek nowotworowych. Zaplanowane badania będą obejmowały określenie farmakokinetyki wspomnianych białek, określenie wpływu na eliminację komórek chłoniaka in vivo w modelu mysim, a także wykazanie aktywności modyfikowanych białek w autologicznej surowicy pacjentów wobec izolowanych od nich komórek przewlekłej białaczki limfocytarnej (CLL).

Budżet projektu, zapewniony w całości przez partnerów zagranicznych, wynosi 560 tys. Euro. Zadania po stronie MWB realizować będzie Zakład Biologii Komórki i Immunologii i zespół badawczy prof. dr hab. Marcina Okroja.

LOGA

Data publikacji: piątek, 14. Czerwiec 2024 - 08:44; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega Ostatnia zmiana: środa, 19. Czerwiec 2024 - 11:22; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega