Pozyskali pierwszą sekwencję wirusa grypy H5N1, która zakaża koty w Polsce

Informujemy, że dzięki współpracy trzech grup badawczych prowadzonych przez dr Łukasza Rąbalskiego z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych (Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed i Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii w Warszawie), dr hab. Macieja Grzybka (Gdański Uniwersytet Medyczny), oraz prof. dr hab. Krzysztof Pyrcia (Uniwersytet Jagielloński) udało się pozyskać pierwszą sekwencje wirusa grypy H5N1, która zakaża koty w Polsce.

Sekwencja została upubliczniona w bazie danych GiSAID pod numerem EPI_ISL_17949824.

Dalsze badania dotyczące biologii, genetyki i pochodzenia wirusa prowadzone są w wymienionych Instytucjach.

Przypomnijmy, że już kilka tygodni temu pojawiały się doniesienia o tajemniczej chorobie kotów, która ma szybki i ostry przebieg i w większości przypadków kończy się śmiercią zwierzęcia.

Właścicielom kotów zaleca się m.in. nie wypuszczanie ich z domu.

EPI_ISL_17949824

Data publikacji: poniedziałek, 3. Lipiec 2023 - 06:49; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega Ostatnia zmiana: poniedziałek, 3. Lipiec 2023 - 06:52; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega