Warsztaty w Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowymdla dla szkół średnich

W dniach 13-17 stycznia 2020 w Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowym Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odbyły się warsztaty dla uczniów szkół średnich „Mały wielki świat drobnoustrojów”.

Jest to pilotażowy program warsztatowy skierowany do uczniów 2 klas o profilu biologiczno- chemicznym, realizowany jako jedno z działań projektu STARBIOS2 mającego na celu włączać różne grupy społeczne i edukować w oparciu o idee odpowiedzialnych badań i innowacji.

Grupa 12 uczniów z 6 szkół średnich z województwa pomorskiego biorąca udział w praktycznych zajęciach laboratoryjnych z dziedziny mikrobiologii. poznaje tajniki pracy w uniwersyteckim laboratorium. Uczestnicy dowiedzą się m.in. w jaki sposób hodować bakterie i grzyby, jak obsłużyć podstawowy sprzęt laboratoryjny – wagi, pHmetry, ezy, głaszczki, autoklawy, jak uzyskać DNA, jak wyglądają komórki bakteryjne pod mikroskopem i poznają wiele innych ciekawych zagadnień. Pod okiem ekspertów samodzielnie  przygotują m.in. pożywki stałe i płynne do hodowli bakterii/grzybów, samodzielnie wyhodują bakterie i grzyby, wyizolują DNA bakteryjne i przeprowadzą liczne eksperymenty.

Warsztaty prowadzą: dr Wojciech Śledź, dr Agata Motyka- Pomagruk, mgr Weronika Babińska, pracownicy Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowym Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, które jest jedynym laboratorium na Uniwersytecie Gdańskim pracującym zgodnie z systemem zarządzania jakością wg. normy ISO 17025. Oprócz usług analitycznych i diagnostycznych oferowanych podmiotom gospodarczym, instytutom badawczym czy uczelniom wyższym, zespół laboratorium prowadzi także działalność dydaktyczną, której realizowane obecnie warsztaty są ważnym elementem.

Oferta warsztatów dla młodzieży spotkała się z dużym zainteresowaniem, w związku z czym zespół planuje przygotować kolejną serię warsztatów na większą skalę w następnych miesiącach.

Zdjęcia z wydarzenia

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: czwartek, 16. Styczeń 2020 - 10:30; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega Ostatnia zmiana: czwartek, 16. Styczeń 2020 - 10:32; osoba wprowadzająca: Maria Maja Pega