Inauguracja Roku Akademickiego 2015/2016 na MWB UG i GUMed

• Gaude Mater Polonia
  • Wręczenie Nagród J.M. Rektora Uniwersytetu Gdańskiego pracownikom Wydziału
  • Wręczenie Listów gratulacyjnych wyróżniającym się studentom
  • Wykład  inauguracyjny im. Prof. Karola Taylora - prof. dr hab. Tomasz Twardowski (Instytut Chemii Bioorganicznej PAN) pt. "SUKCES BIOTECHNOLOGII czyli co zawdzięczamy biotechnologii"
  • Gaudeamus Igitur

Prof. dr hab. Tomasz Twardowski - notka biograficzna

Prof. Tomasz TwProf. dr hab. Tomasz Twardowskiardowski ukończył studia w 1971 roku na Wydziale Chemii, Fizyki i Matematyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uzyskując tytuł magistra chemii (z wyróżnieniem). Stopień doktora nauk chemicznych (z wyróżnieniem) uzyskał w 1974 r. w Instytucie Chemii Organicznej PAN, w Warszawie; stopień doktora habilitowanego w zakresie biochemii w roku 1982 - w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN, w Warszawie. Na wniosek Rady Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymał 1992 r. tytuł profesora.

Od 1974 r. pracuje w poznańskim Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, w którym obecnie jest kierownikiem Zakładu Biologii RNA. W latach 1995-2010 był również zatrudnionyw Politechnice Łódzkiej, w Instytucie Biochemii Technicznej, Wydział Chemii Spożywczej i Biotechnologii.

Zainteresowania naukowe i prace badawcze dotyczą mechanizmów regulatorowych ekspresji genomu w układach eukariotycznych, szczególnie w roślinach. Stosowana strategia badawcza to antysensowe oligomery oraz rola regulatorowa niekodujących RNA i struktura genomu kukurydzy; inne obiekty badawcze dotyczą czynników elongacyjnych, niskocząsteczkowych produktów naturalnych, jak np. łubinowe alkaloidy i białka uczestniczące w ich biosyntezie (LDC) oraz białka stresu biotycznego i abiotycznego (np. ferrytyna i wspomniana dekarboksylaza lizynowa), metabolizm homocysteiny. Niezależnym nurtem prac są zagadnienia prawne i społeczne dotyczące biotechnologii: legislacja, zagadnienia własności intelektualnej, biobezpieczeństwa, odbioru społecznego.

Jest autorem ok. 80 oryginalnych prac eksperymentalnych, ponad 100 komunikatów, ponad 200 prac przeglądowych, ok. 70 artykułów popularnych oraz autorem/współautorem/redaktorem naukowym 25 książek. Jest promotorem dziesięciu prac doktorskich.

Data publikacji: wtorek, 22. Wrzesień 2015 - 12:31; osoba wprowadzająca: Anna Gwizdek-Wiśniewska Ostatnia zmiana: wtorek, 13. Październik 2015 - 12:20; osoba wprowadzająca: Katarzyna Maczyszyn