Pamela Światłowska, studentka MWB UG i GUMed, współautorem publikacji opublikowanej w Nature Medicine

Pani Pamela Światłowska, studentka Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, opublikowała pracę w prestiżowym czasopiśmie Nature Medicine (IF=28,054).

Shankman Laura S., Gomez Delphine, Cherepanova Olga A., Salmon Morgan, Alencar Gabriel F., Haskins Ryan M., Światłowska Pamela, Newman Alexandra A. C., Greene Elizabeth S., Straub Adam C., Isakson Brant, Randolph Gwendalyn J., Owens Gary K. KLF4-dependent phenotypic modulation of smooth muscle cells has a key role in atherosclerotic plaque pathogenesis. Nature Medicine 2015, 21(6): 628-637 (doi: doi:10.1038/nm.3866).

Pani Pamela w ramach ostatniego roku studiów magisterskich dostała się na Visiting Research Graduate Traineeship Program (VRGTP) koordynowany przez Prof. Zygmunta Derewendę. Głównym celem było przeprowadzenie badań, które w rezultacie przełożą się na pracę magisterską.

Praca stanowi część badań nad komórkami mięśni gładkich z naciskiem na choroby układu krwionośnego np. miażdżyca, niedokrwienie kończyn, prowadzonych w Cardiovascular Research Center, University of Virginia pod kierownictwem Prof. Gary'ego Owens'a (Owens Lab).

Poprosiliśmy Panią Pamelę Światłowską o komentarz związany ze zrealizowanymi badaniami i powstałą na ich temat publikacją.

Proszę powiedzieć, czego dotyczą badania?

Zmiana fenotypu komórek mięśni gładkich odgrywa kluczowa rolę w patogenezie płytki miażdżycowej, proces który jest KLF4-zależny. Mocnym punktem badań było uzyskanie modelu myszy, który pozwala na śledzenie losu komórek mięśni gładkich. Na jego podstawie pokazaliśmy, że tradycyjne techniki t.j. immunohistochemia używane w identyfikacji mięśni gładkich, nie wykrywają >80% tychże komórek. W trakcie rozwoju płytki miażdżycowej komórki mięśni gładkich ulegają procesowi zwanemu 'phenotypic switching', podczas którego tracą charakterystyczne markery powierzchniowe. Jednocześnie część z nich zmienia fenotyp poprzez ekspresję genów charakterystycznych dla makrofagów, miofibroblastów czy mesenchymalnych komórek macierzystych.

Myszy pozbawione genu KLF-4, jeden z czynników pluripotencji, wykazały znaczny spadek komórek pochodnych od komórek mięśni gładkich oraz zwiększoną stabilność płytki miażdżycowej.

Gdzie realizowała Pani swoje badania i kto znalazł się w zespole badawczym?

Badania przeprowadzone zostały na University of Virginia, Charlottesville, VA USA. Największy wkład w badania mieli członkowie zespołu, Owens Lab: Laura S Shankman, Delphine Gomez, Olga A Cherepanova, Gabriel F Alencar, Ryan M Haskins, Pamela Swiatlowska, Alexandra A C Newman & Gary K Owens. Dodatkowo prowadzono współpracę z naukowcami zarówno na University of Virginia (Morgan Salmon, Elizabeth S Greene, Brant Isakson) jak i poza np. na Univeristy of Pittsburg czy Washington University (Adam Straub, Gwendalyn J Randolph).

Czy badania były realizowane w ramach jakiegoś grantu?

Tak, badania zostały przeprowadzone dzięki uzyskanym grantom:

1. US National Institutes of Health
  2. AstraZeneca pilot grant
  3. Mid-Atlantic American Heart Association

Co dalej? Jaki potencjał niosą za sobą uzyskane wyniki badań?

Przeprowadzone badania rzuciły nowe światło na rozwój blaszki miażdżycowej. Pokazały nowy potencjał komórek mięśni gładkich, co wiąże się z koniecznością zmiany poglądów dotyczących patogenezy miażdżycy. Celem przyszłych badań jest identyfikacja kolejnych czynników środowiskowych pływających na zmianę fenotypu komórek mięśni gładkich, dokładniejsza analiza komórek powstałych z komórek mięśni gładkich oraz ustalenie terapii celowanych w zwiększenie stabilności płytki miażdżycowej.

Dziękuję za udzielenie wywiadu i życzę dalszych sukcesów.

Rozmawiała: Elżbieta Moroz

Link do publikacji: www.nature.com/nm/journal/vaop/ncurrent/full/nm.3866.html#affil-auth

W roku 2015 Pani Pamela uzyskała także stypendium doktoranckie na Imperial College London – jako jedna z 6 wyróżnionych spośród 216 aplikujących. W oczekiwaniu na zatwierdzenie recenzentów są kolejne publikacje, których współautorem jest pani Pamela Światłowska.

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: wtorek, 16. Czerwiec 2015 - 07:53; osoba wprowadzająca: Elżbieta Moroz Ostatnia zmiana: wtorek, 16. Czerwiec 2015 - 08:15; osoba wprowadzająca: Elżbieta Moroz