Centre of Molecular Biotechnology for Healthy Life

Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed rozpoczął w czerwcu 2013 realizację projektu Center of Molecular Biotechnology for Healthy Life - Biotech solutions bringing health to living organisms and environment supported by mass spec-focused research platform [o akronimie MOBI4Health] finansowanego przez Komisję Europejską z 7. Programu Ramowego UE w ramach konkursu REGPOT. Budżet koordynowanego przez Uniwersytet Gdański projektu wynosi ponad 5,2 mln euro, z czego 4,6 mln euro stanowi dofinansowanie z Komisji Europejskiej. Czas trwania projektu to 42 miesiące.

Celem projektu jest osiągnięcie znacznego wzrostu potencjału badawczego MWB UG i GUMed w biotechnologii molekularnej. Blisko 1,5 mln euro przeznaczone zostanie na zakup najnowocześniejszego sprzętu do spektrometrii mas, który pozwoli na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań z dziedziny biotechnologii służących życiu i zdrowiu człowieka i środowiska. W ramach projektu zacieśniona zostanie współpraca z wiodącymi europejskimi ośrodkami naukowymi. Kadrę naukową Wydziału wzmocnią nowi doświadczeni badacze oraz specjaliści ds. spektrometrii mas. Opracowana zostanie strategia w zakresie innowacji i praw własności intelektualnej. Międzynarodowe konferencje i warsztaty naukowe, organizowane w Gdańsku, oraz działania upowszechniające badania naukowe zwiększą rozpoznawalność Wydziału w kraju i zagranicą. Projekt zapewni możliwość wykonywania innowacyjnych badań, opartych na zaawansowanej technologii spektrometrii mas, oraz długotrwałej współpracy naukowej, zarówno na poziomie regionalnym jak i europejskim.

Wartość projektu: 5 214 534 EUR
Finansowanie z Komisji Europejskiej: 4 667 006 EUR
Okres trwania projektu: 42 miesiące (36 miesięcy realizacja projektu + 6 miesięcy ewaluacja zewnętrzna)
Partnerzy: 10 europejskich ośrodków badawczych z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Grecji i Hiszpanii